Storalapis tikrasis (Crassula ovata)

Šeima: Crassulaceae

Tai daugeliui gerai pažįstamas sukulentinis (Kaip ir kaktusai, alijošiai) augalas. Dėl savo nelepumo, lengvo dauginimo nuo seno plačiai auginamas patalpose. Gana dažnai maišomas su Portulacaria afra.

Sinonimai: Pirmą kartą buvo apibūdintas 1916 m. Crassula ovata anksčiau buvo vadinama Crassula argentea, Crassula portulaca, Crassula obliqua. Lietuviai storalapį dažnai vadina laimės medžiu, o paskutiniu metu dar ir pinigų medžiu. Daugiausia dėl parduotuvėse „priklijuoto“ pavadinimo. Angliškai vadinamas Jade plant/tree, Money plant/tree.

Didžiulis storalapis auginamas šviesioje patalpoje. Pasak augalo savininkės, nemažą vasaros dalį praleidžia lauke.

Paplitimas: Gimtinė Pietų Afrika. Introdukuoti JAV. Pasak kaikurių forumų lankytojų Kalifornijoje šie augalai auga kaip piktžolės.

Vieta: Kiek įmanoma šviesesnė. Vasaros metu gali augti lauke. Augalus augusius patalpoje, prie tiesioginių saulės spindulių lauke reikia pratinti palaispsniui, nes gali apdegti lapai. Šešėlyje augančių lapija tamsiai žalia. Saulėje lapai palaipsniui įgauna rausvą atspalvį (tai normalu). Margalapės formos (‘Variegata’) dėl šviesos trūkumo praranda margumą ir lapai tampa žali. Perkėlus į šviesesnę vietą, nauji lapai išauga margi.

Laistymas: Žemė tarp laistymų turi išdžiūti. Vandens perteklių iš padėklo būtina pašalinti, siekiant išvengti šaknų puvimo. Tikrai nieko neatsitiks jei augalą retkarčiais pamirštama palaistyti. Sakoma „Jei abejojate ar laistyti – nelaistykite“. Reikia atsižvelgti ir į substrato sudėtį. Jis turi būti laidus. Norint padidinti pirktinio substrato laiduma, reikia pridėti rupaus smėlio. Vanduo neturi užsilaikyti. Teko matyti puikiai augančių storalapių labai skirtinguose substratuose. Žiemos metu, kai augalas laikomas žemesnėje temperatūroje, laistymą rekia sumažinti. Esant vandens stygiui senesni lapai gali pradėi raukšlėtis ar kristi. Palaisčius susiraukšlėję lapai atgauna formą. Žiemą stengiuosi laikyti vėsiai ir beveik nelaistau.

Tręšimas: Tręšiama sukulentams ar kaktusams skirtomis trąšomis ar mežesnės (nei nurodyta ant pakuotės) koncentracijos trąšomis.

Dauginimas: Paprastai dauginami auginiais. Įsišaknyja ištisus metus. Prieš sodinant ar merkiant į vandenį pjūviai porą dienų padžiovinami, pašalinami apatiniai lapai. Stiebo dalis virš pjūvio, iki pirmo aukščiau esančio bamblio, paprastai apmiršta ir nukrenta. Lengvai įsišaknyja. Dažnai senesni augalai ant šakelių turi orinių šaknų. Kantresni gali išsiauginti iš lapo, bet tai gan ilgas procesas. Storesnius augalus galima dauginti orinėmis atlankomis, bet tam nėra būtinybės, nes augalai ir taip neblogai įsišaknyja.

Bonsai kultūra: Žaizdos neužsitraukia kaip medžių, todėl reikėtų genėti jaunas šakeles iš anksto numačius būsimo „medžio“ formą. Vielą reikia naudoti laaabai atsargiai, kadangi šakos trapios. Genėti paliekant Y formos šakojimasi. „Kryžiai“, kai ant stiebo viename aukštyje priešpriešais išauga šakos, atrodo nenatūraliai. Šakos, net ir storesnės, nesunkiai atželia. Šaknynas paprastai kompaktiškas ir jo geriau negenėti. Jei šaknys vistik genimos, reikia leisti žaizdoms apdžiūti prieš sodinimą. Priešingu atveju gali greitai įsimesti puvinys. Pasodinus, priklausomai nuo aplinkos sąlygų, dar 2-14 dienų nelaistoma. Vazonas parenkamas atsižvelgiant į šaknų būklę. Jis neturėtų būti per didelis. Jei šaknys buvo pažeistos, gali tekti persodinti ir į mažesnį vazoną. Samanos nenaudojamos paviršiaus dekoravimui. Tam labiau tinka akmenys.

Kenkėjai ir ligos: Puola miltuotieji skydamariai.

Crassula ovata

Nužydėję storalapio žiedynai.

Kita: Šiuo metu galima nusipirkti įvairių formų (margalapių ‘Variagata’ , suktais lapais – ‘Gollum’). Retkarčiais patalpose žydi. Paprastai žiemą. Kadangi žiedynai formuojasi šakelių viršunėse, net ir teisingai prižiūrint, dėl genėjimo galima žiedų nesulaukti. Auginamas kaip lapinis augalas.

Comments

 1. Marina

  Laba diena, isigijome storialapi pries menesi, savaite po pirkimo negausiai palaisciau ir pradejo mesti lapus, laistau karta i savaite, negausiai, nukrito puse lapu, kasdien surenki po sauja, tos sakos nuo kuriu krenta lapai smarkiai suvytusios, plonos, tarsi tusciavidures. Ar tai liga, kaip isgelbeti augala?

 2. Jolita

  Sveiki,
  Mano storalapis augintas iš vieno lapo, dabar apie 40 cm aukščio stiebas su lapuota viršūne. Visas stiebas nesumedėjęs. Sumedėjo tik keli cm nuo žemės. Jis linksta todėl parišinėju. O, persodinant jį pastebėjau kad šaknys vos kelių cm ilgio. Ką daryt kad jis sumedėtų o šaknys būtų ilgos?

  1. Sodininkas

   Sveiki. Nieko apčiuopiamo nepavyks padaryti, kad kamienas greičiau sumedėtų. Tam reikia laiko ir kiek įmanoma tinkamesnių augimo sąlygų.

   Linksta jie dažniausiai trūkstant šviesos. Kartą teko matyti didelį storalapį, kuris atrodė kaip svyruoklinis augalas, nes dėl šviesos stygiaus visos šakos buvo silpnai išsivystę, išstypę ir nusvirę. Jei taip nutiko Jūsų augalui, gal reiktų jį sutrumpinti prieš perkeliant į šviesesnę vietą, kartu sumažinant krūvį silpnoms šaknims.

   Gal būt šviesos pakaktų, bet jis linksta šviesos link. Šiuo atveju reiktų reguliariai pasukti/apsukti.

   Jei rišate – bandykite tuo pat metu ir pataisyti augalo formą, jei tai įmanoma. T.y. Ištiesinkite. Kartais žmonės pariša ar paramsto krypstantį augalą (tai liečia visus medėjančius augalus), vėliau jis tokioj pozicijoj sumedėja ir darosi vis sudėtingiau su juo tvarkytis.

   Jei blogai vystosi šaknys turbūt kažkas negerai „po žeme“ ar žemėje. O gal netgi per daug gerai. T.y. jei Jūsų storalapis pasodintas į labai derlingą žemę, jis apsirūpina visomis maisto medžiagomis ir turėdamas trumpas šaknis. Persodinant rinkitės kaktusams/sukulentams skirtus žemių mišinius.

 3. Rūta

  Sveiki. kuo purkšti ir kaip gydyti augalą, jei lapai, ypač viršutiniai (bei jauna atžalėlė) tankiai pasidengę baltais taškeliais. Įtariu,kad tai kažkokia liga, nes ir anksčiau teko auginti storalapius, neteko to matyti. Natūraliai balti taškeliai būna kur kas retesni ir ne tokie ryškūs. (Pats augalėlis nesenas – maždaug 3 metai.)

  pagarbiai, Rūta

  1. Sodininkas

   Sveiki.

   Gali būti, kad matomi taškeliai ant lapų tėra mineralai, kurie kristalizuojasi lapo paviršiuje augalui garinant vandenį. Atrodo, tai nėra retas reiškinys storalapių augintojams, bet man pačiam su tuo neteko susidurti. Šiuo atveju matomi kristalai turėtų nusivalyti drėgna šluoste ar minkštu šepetėliu/teptuku. Jokios priemonės, skirtos kovai su ligomis ar kenkėjais, nebus veiksmingos.

   Jei aukščiau minėtas reiškinys nepritaikomas Jūsų augalo atveju, reik išsiaiškinti kokia tai liga ar kenkėjas. Jei tai kokia nors miltligė, kovai reiks ieškoti fungicidų, mat tai grybinės ligos. Gal būt tai kokie nors skydamariai ar kitokie kenkėjai, žiūrėkite ką gali pasiūlyti vietinės parduotuvės kovai su jais.

 4. Petras

  Sveiki, kol neprisiruošiau atsiūsti nuotraukų kiek plačiau aprašysiu su augalu susijusius klausimus. Rasojimas tai turėjau galvoje netai kad pats augalas rasoja, bet kai randu nukritusį lapą, jis būna šlapias be to – minkštesnis nei kiti. Pats augalas yra atremtas į langą, nes linksta ir neišlaiko lapų svorio, nors nėra aukštas – nedaugiau 30 cm. Tiesa, visą laiką stovėjo viena puse į šviesą, bet dabar jo kitaip ir nepastatysi, nes kabos šakos. Derėtų paminėti, kad auga kambarinėms gėlėms tinkančiose, bet ne kaktusams skirtose žemėse. Galvoju pavasarį persodinti į didesnį vazoną ir matyt galūgale sodinti į tinkamas žemes. Paminėsiu kad šakos nesumedėjusios, tik pats kamienas.

 5. Petras

  Sveiki. Ar galite pasakyti, kodėl gali kristi ir rasoti storalapio lapai? Ar tai gali būti perlaistymas?

  1. Sodininkas

   Sveiki. Storalapiai labai ištvermingi augalai ir pradėjus kristi lapams pirmiausia įtarčiau problemas šaknyne, jei nesimato jokių kenkėjų ar nebuvo kokių nors kitokių aplinkybių (pvz. šaltis pro atvirą langą). Šaknys dažniausia nukenčia nuo perlaistymo. Laistyti reikėtų subtrato paviršiui gerokai pradžiuvus, jis neturi būti nuolat drėgnas.

   Lapai gali pradėti kristi ir nuo vandens trūkumo, bet šiuo atveju nelaistyti turėtumėte mažiausiai mėnesį. Kadangi paminėjote perlaistymą, tai turbūt nėra vandens trūkumas.

   Tiesa, nesu tikras ką reiškia „lapų rasojimas“. Niekad tokio reiškinio neteko pastebėti.

   Jei augalo šaknys pradėjo pūti, jas teks „operuoti“. T.y. pašalinti pūvančias dalis iki sveikos vietos. Kitaip puvinys gali įsimesti ir į stiebą. Nelygu kokio lygio pažeidimas. Kai kuriais atvejais vienintelė galimybė gali būti viso pažeisto šaknyno pašalinimas ir bandymas augalą įšaknydinti iš naujo.

   Galite atsiųsti nuotraukų.

 6. Simona

  Sveiki,

  Mano storlapio lapai pradėjo raukšlėtis ir kristi. Ar tai gali būti susiję su sausu, karštu oru kambaryje?gal reikėtų pernešti į tamsesnę vietą?O gal subtratas nepakankamai laidus?

  Laistau lyg ir pakankamai.
  dėkoju

  1. Sodininkas

   Sveiki. Storalapiai (Crassula) kantrūs augalai. Jų sultingi stiebai ir lapai padeda jiems ištverti sausras, todėl sausas oras, šiluma ir saulė neturėtų būti problema sveikam augalui. Jie gali daug metų sėkmingai augti net ir ne pačiuose šviesiausiuose kambariuose, bet patarčiau auginti kiek įmanoma arčiau lango. Šie augalai serga gana retai ir dažniausia negalavimų priežastis netinkama priežiūra. Lapai pradeda raukšlėtis ir kristi kai augalui trūksta vandens. Kartais tai matau pas žmones, kurie išvis neaugina augalų ir nemėgsta jų prižiūrėti. Tokiu atveju storalapiai nelaistomi prastovėje savaičių savaites žinoma pradeda raukšlėtis. Pradėjus laistyti tokį augalą jie netrukus atsigauna, audiniai vėl prisisotina vandens.
   Kita galimybė – perlaistymas. Tai ne pelkių augalas! laistyti reikia tik tada kai žemės paviršius gerai pradžiūva. Užmirkusiame substrate storalapio šaknys gali pradėti pūti, o supuvę šaknys nebegali aprūpinti augalo vandeniu. Šiuo atveju reikia pašalinti supuvusias, pažeistas šaknis iki sveikos vietos, leisti žaizdoms apdžiūti bent keletą valandų iki sodinimo, sodinti į kaktusams bei kitiems sukulentams skirtus laidžius substratus arba padidinti turimos žemės laidumą pridedant smėlio, parinkti vazoną atsižvelgiant į šaknų būklę. Nesodinkite nedidelių augalų į didelius vazonus.

 7. Asta

  Sveiki,
  Mano storalapis šiuo metu yra pasviręs į vieną šoną, dvi didelės šakos nusvirusios ir ištysusios (buvau išvykusi ir ilgą laiką ne aš jį prižiūrėjau) ar jį galima dar kažkaip ištiesinti – rišti ar pjaustyti, nenorėčiau jam pakenkti. Genėjimas jam nepakenks? Šakos sumedėjusios ir labai kreivos, nusvirusios. Prašau patarti, kaip jam suteikti gražesnę formą, nepakenkus augalui.

  1. Sodininkas

   Sveiki. Esu „augalų su ramentais“ (terminas berods iš senos knygelės apie kaktusus) priešininkas ir nemanau, kad rišimas ar ramstymas gera išeitis. Genėjimas nepakenks ir būtent tai reikėtų padaryti naudojant aštrų sekatorių. Peiliu gali būti sunku pašalinti sumedėjusias šakas. Storalapių antžeminė dalis labai sunki o šaknys silpnos. Augalai neretai virsta iš vazono ar su visu vazonu. Gali būti gera mintis ne tik pašalinti dvi ištįsusias šakas, bet sutrumpinti visas šakas maždaug vienodu atstumu nuo kamieno, taip sumažinant antžeminės dalies svorį ir atstatant svorio centrą. Žinoma, reiktų pasodinti augalą vertikaliai jei jis pasviręs. Toliau auginkite šviesioje vietoje, kad šakos netįstų. Stenkitės kuo mažiau judinti medelį kol jis įsitvirtins vazone po padėties pakeitimo. Šiuo laikotarpiu gali reikėti atramų ar rišimo, bet finale augalas vazone turi stovėti pats.

 8. Sodininkas

  Labas vakaras,
  Šie storalapiai gana retai puolami ligų ir kenkėjų. Daugiau problemų turbūt būna dėl neteisingos priežiūros. Skaitant jūsų aprašymą įsivaizduoju tą „smėlį“ kaip kokį apnašą, kurį galima nuvalyti. Tačiau vistiek sunku ką nors pasakyti nematant bent pakankamai ryškios nuotraukos. Galite atsiųsti nuotrauką naudojant kontaktų formą viršutiniame tinklalapio meniu.
  Šių storalapių lapai kartais gali turėti baltus taškelius, panašius į smėlio smiltis, bet tai ne apnašos, o augalo audiniai ir jų nenuvalysite. Tai normalu.

 9. Birutė

  Labas vakaras,
  kreipiuosi pagalbos: mano crassula medelio lapai (kai kurie) padengti kažkuo, panašiu į baltą smėlį. Gal galite pasakyti kuo valyti lapelius, nes to smėlio vis daugėja. Iš anksto dėkoju.

 10. Sodininkas

  Laba diena,
  sveikinu naujųjų metų proga :).

  Tinkamiausias metas persodinimui, žinoma, pavasaris. Storalapiai labai ištvermingi augalai ir gali ilgą laiką augti palyginti skurdžiame substrate mažame konteineryje. Jų šaknynas palyginti menkas. Viena kita pro drenažo skyles išlindusi šaknis tikrai jokios žalos augalui nepadarys (didžioji šaknyno dalis vistiek konteineryje). Svarbu neperlaistykite, leiskite substratui pradžiūti tarp laistymų. Atėjus pavasariui persodinkite į kaktusams skirtą žemę.

 11. Daiva

  Sveiki

  Nusipirkau storalapi kada reikia persodinti,saknys islindusios pro vazono apacia.
  busiu dekinga uz atsakyma.

 12. Sodininkas

  Sveiki,
  kiek paaugęs jis ir pats ims šakotis, bet jei norite paskatinti šakojimąsi anksčiau reikia pašalinti viršūnę arba nupjauti bet kurioje kitoje vietoje. Dėl visa ko palikite bent jau vieną porą lapų jei norėtumėte trumpinti labai žemai.

 13. Iveta

  Sveiki,

  ką daryti, kad pirmasis stiebas išsišakotų. Pasodinau ūglį, kuris išaugo apie 10 cm, tačiau nesišakoja. Ar reikia nupjauti viršūnė ir palikti keletą lapelių?
  būsiu labai dėkinga už atsakymą.

 14. Sodininkas

  Labas vakaras,
  arba augalas buvo sušalęs, arba patyrė ilgalaikį perlaistymą. Kiek įsivaizduoju, turbūt auginate jį kambario temperatūroje – tokiu atveju antrasis variantas. Ir greičiausiai šiam augalui atėjo paskutinioji, nebent dar yra sveikų dalių, kurias galima būtų įšaknydinti. Tai sukulentinis augalas, be jokių problemų galintis ištverti drėgmės stygių. Jis Jums liks dėkingas jei retkarčiais pamiršite jį palaistyti. Ypač atsargiai laistykite vėsiose patalpose auginamus sukulentus.

 15. Daiva

  Laba diena.
  Vieną dieną radau savo laimės medį nulinkusį ant šono. Šakos kaip guminės. Kas tai gaėtų būti. Jei kas žinote, patarkite ką daryti.
  Ačiū

Leave a Comment