Svyruoklinio fikuso formavimas

Galimybės jūsų fikuse

Svyruoklinio fikuso formavimas

Paskutiniame įraše apie supintą svyruoklinį fikusą minėjau kūrybinę dalį. Šiame etape sprendžiate kaip formuosite savo medį. Gal būt kažkur matėte jums patikusį augalą ir norite tai atkartoti. Gal mintis šovė tiesiog bežiūrint į savo augintinį. O gal tiesiog laikas kažką daryti kol medis nepraaugo jį ribojančių lubų ir sienų.

Tuomet, fikuso stiebų supynimas ir buvo tos kūrybinės dalies, pasvarstymų rezultatas. Ir dabar, prabėgus turbūt septyneriems ar pan. metams, gali būti geras laikas tai pakartoti (jei yra tam poreikis, žinoma).

Taigi, šitam reikalui iliustruoti visai neatsitiktinai pasirinkau paskutinę turimą fiko nuotrauką, kurią jau matėte praeitame įraše. Viršuje esančios fotomanipuliacijos (fotomontažo) kairėje pusėje matote fikusą tokį, koks jis buvo fotografavimo metu.

Kitos trys, dešiniaus esančios augalų nuotraukos, tai keli galimi formavimo variantai. Galvojant, jog tai ir bus augalo priekinė pusė. Kai šios formos taip išskirtos, manau nesunkiai jas įžiūrėsite žiūrėdami į pradinę augalo nuotrauką. Kad būtų lengiau įsivaizduoti, rausva spalva pažymėta kurios šakos būtų pašalintos norint pasiekti vieną ar kitą rezultatą.

Ir apie kiekvieną iš jų atskirai.

Natūrali forma

Tai geriausias galimas pasirinkimas bet kokiu atveju! Net ir pradėjus lengvai formuoti forma nebebus natūrali, bet jūs drastiškai nekeičiate vainiko ar augalo aukščio. Medis toliau auga tokiu pačiu tempu. Dėl prasidėjusio formavimo šakos tampa tankesnės, vainikas tvarkingesnių, bet vis dar natūralių formų, neatrodo pernelyg dirbtinai.

Neformuojant svyruoklinio fikuso (Ficus benjamina) jo laja tampa platesnė viršutinėje dalyje. Čia ir galite matyti, kad virtualiai formuodamas šį fikusą sutrumpinau stipriausias viršutines šakas, visiškai neliesdamas silpniausių, apatinėje dalyje esančių šakų. Mano tikslas išlaikyti šiek tiek į viršų siaurėjančią formą.

Ir tai vienintelis šio fotomontažo augalas, kuriam ne tik pašalinau dalį šakų, bet ir pridėjau keletą. Vainikas ne tik šiek tiek tankesnis, bet ir kiek aukštesnis nei pradinėje nuotraukoje. Tuo norėjau pasakyti, kad reikia stengtis ne tik pamatyti kurias šakas šalinti, bet ir kaip likusios šakos augs toliau ar kaip jos toliau bus formuojamos. Tarkim rausvai pažymėta šaka galėjo būti ne pašalinta, o virsti nauja viršūne.

Štambinis medelis

Tai gan populiari forma, kurią neretai išvysite medelynuose. Į pageidaujamo aukščio štambą (kito augalo, paprastai tiesų, kamieną) skiepijami lėtai augantys dekoratyviniai augalai, kurie tokio aukščio kitaip nepasiekia.

Taip pat, iš genėjimo nebijančių augalų formuojami „burbulai“ ant kamieno. Tokie egzemplioriai dekoratyviai atrodo kai kuriuose soduose ar situacijose.

Panašiai atrodantys fikusai, tik suvytais ar įvairiai supintais kamienais, pasiekia ir Lietuvos gėlių parduotuves. Kadangi fikai nežydi, kamieno išvaizda gana svarbi tokio fikuso dekoratyvumui. Turėtumėte į tai atsižvelgti ketindami apnuoginti medelio kamieną. Jei medis gali atrodyti įdomiai pašalinus apatines jo šakas – tai, gal būt, yra tai, ko jūs siekiate. Jei įtariate, jog pašalinus apatines šakas medis gali atrodyti keistokai – gal būt reiktų pasirinkti kitokį formavimo būdą.

Jei naujai suformuoto kamieninio medelio išvaizda jus tenkina, reikėtų šalinti ant kamieno pasirodančius naujus ūglius. Galite keletą jų matyti nuotraukose, ant medelio kamieno pagrindo.

Bonsai medelis iš seno fikuso

Tai turbūt vienas sudėtingiausių formavimo būdų, kurį galite sugalvoti, bet seno augalo panaudojimas šiam formavimui turi gana daug privalumų.

Nuotraukoje galite matyti, kad sumažinau medžio aukštį dvigubai, pašalinau keletą šoninių šakų. Nors nepakeičiau gilaus plastikinio vazono plokščiu keraminiu, dėl pasikeitusių proporcijų turbūt ne vienam skaitytojui paskutinis augalas jau primena bonsą. Neminėsiu čia jokių bonsai formavimo taisyklių, tik keletą iššūkių, su kuriais galite susidurti norėdami sumažinti „seną“ fikusą.

Nuotraukoje esantis medis turi daugiau trūkumų nei gali pasirodyti pradžioje. Tai geriausiai atrodanti medžio pusė. Kita pusė gerokai plikesnė. Be to, turbūt nepjaučiau šio augalo pusiau dar ir dėl supintų stiebų, kurie dar nėra suaugę į vieną.

Labai retais atvejais po žymaus aukščio sumažinimo jūsų fikusas atrodys taip kaip augalas nuotraukoje. Tiksliau – vargu. Senesni augalai turi storą kamieno apatinę dalį. Tai yra labai pageidaujama savybė norint pradėti formuoti bonsai medelį. Deja, taip vertinama augalo dalis dažniausiai visiškai nebeturi taip reikalingų šakų arba jos visiškai nenaudingos tokiam formavimui. Tikėtina, kad augalas neturi nė vieno lapo ar matomo gyvo pumpuro sprindžio atstumu nuo kamieno. Sakyčiau, rizikinga taip stipriai genėti (palikti augalą be lapų ir pastebimai gyvų taškų) jei skaitote šį tekstą norėdami sužinoti kaip tai daryti. Sprendimas čia būtų – laipsniškas genėjimas. Bet apie tai atskirame įraše.

Leave a Comment