Hydrangea macrophylla

Hortenzijų genėjinas

Didžialapė hortenzija po genėjimo

Didžialapė hortenzija rugsėjo mėnesį. Neišaugino nė vieno žiedyno.

Šį kart ne apie formavimą, o tiesiog genėjimą. Gal tiesiog priežiūrą, nes hortenzijų kaip nors ypatingai nesuformuosi, jos turi savo formą ir auginamos dėl žiedynų.

Ir vis tik, retkarčiais kyla klausimai. Galima? Negalima? Reikia? Nereikia?

Ar reikia, nuspręsti jums patiems. Bet ar galima?

Klausimas taps aktualus, kai išsiaiškinsit, jog dažniausiai mūsų soduose auginamos, šviesioji ir didžialapė , hortenzijos prižiūrimos skirtingai. Sekantis žingsnis bus išsiaiškinti, kurią gi iš jų auginate.

„Senutė“ šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens) gerai žinoma vyresnėms kartoms. Seni krūmai tebeauga senose sodybose ir parkuose. Buvo plačiai paplitus, nes lengvai auginama ir dauginama, nebijo šalčio, gausiai ir ilgai žydi, nužydėjusius ir sudžiūvusius žiedynus galima naudoti floristinėms kompozicijoms. Be to, tuomet nebuvo tokio pasirinkimo kaip dabar. Šiomis dienomis savo populiarumą užleido didžialapėms hortenzijoms.

Didžialapė hortenzija po žiemos

Ši didžialapė hortenzija žiemą nebuvo dengiama.

Skirtingai nei didžialapė, šviesioji hortenzija žiedynus krauna ant jaunų, šių metų ūglių. Tai ir yra esminis skirtumas. Rudenį išpjovęs seną išsikerojusį šviesiosios hortenzijos krūmą, virš žemės palikęs gal sprindžio ilgio stiebų likučius, žinau, kad kitąmet ji be vargo atžels ir taip pat gausiai žydės.

Didžialapė hortenzija (H. macrophylla) pakerėjo visus savo žiedynų spalvomis ir stumtelėjo šviesiąją į savo šešėlį. Jei šiandien įsigijote rožiniais ar mėlynais žiedais žydintį krūmą, tai greičiausiai ir bus didžialapė.

Skirtingai nei šviesioji, didžialapė hortenzija ūglius su žiedynais augina ant antrametės medienos. Tai reiškia, kad jei rudenį krūmą nugenėsiu taip kaip jau rašiau apie šviesiąją, tos antrametės medienos praktiškai nebeliks ir kitąmet žiedynų galite ir visai nesulaukti.

Be to, didžialapė hortenzija lepesnė, jautri šalčiui, nedengiama apšala. Šaltis „išgeni“ žiedynams formuotis reikalingas šakas ir vasarą, nors ir be vargo atželia, tačiau žiedynų skaičius bus labai kuklus arba jų visai nebus jei žiema besniegė.

Didžialapė hortenzija

Po sniegu peržiemojęs krūmas gausiai žydės.

Pirmoje nuotraukoje didžialapė hortenzija, kurią buvau visiškai  nugenėjęs. Fotografuota rugsėjo mėnesį. Per vasarą ataugo tačiau nesuformavo nė vieno žiedyno.

Antroje nuotraukoje tas pats augalas sekančiais metais. Genėta nebuvo, bet žiemą nebuvau uždengęs ir genėjimą atliko šaltis. Fotografuota birželio pradžioje ir matosi besiformuojantys žiedynai ant apatinių šakų, kurios žiemą buvo apsnigtos ir neapšalo. Likusieji ūgliai, kaip ir pirmoje nuotraukoje, tik lapojo.

Ir paskutinėje nuotraukoje, kaip augalas atrodo šiandien. Tiesa, ir šiemet jos nebuvau uždengęs, bet visą žiemą ant jos pyliau nuo greta esančio įvažiavimo kasamą sniegą.  Iš po nemažos pusnies buvo matyti tik šakų galiukai. Tai tikrai ne pats geriausias apsaugos nuo šalčio būdas tokio dydžio augalui. Pavasarėjant pusnies paviršiuje susidaro suledėjusi pluta, sniegas sukrenta ir aplaužo šakas. Bet sniegas atliko savo darbą ir šią vasarą krūmas bus apsipylęs žiedais ir greičiausiai kentės nuo juos skabančių praeivių.

Žemiau nuotraukoje matosi kaip krūmas atrodo šiandien (liepos 10).  Be žiedynų esanti skylė krūme ne mano darbas (: .

Didžialapė hortenzija liepos mėnesį

Taip augalas atrodo žydėjimo piko metu.

Daugiau hortenzijų nuotraukų ir jų naudojimo sąlygas rasite galerijoje.

Nuotraukos: T.A.

Comments

 1. Ernestas

  Sveiki, kazkur teko skaityti, kad didzialapei hortenzijai rudeni reikia nuskinti visus lapus ir prilenkus sakas prie zemes apdeti eglysakias, bei ant saknu uzpilti durpiu. Ar teisigas sis paruosimas hortenzijos ziemojimui? Aciu.

  1. Author
   Sodininkas

   Atsiprašau už labai pavėluotą atsakymą. Teisybė tai, kad dengimas apsaugos nuo šalčių, o išlikę stiebai tikrai sukraus žiedus. Kiek keistai skamba ‘prilenkimas prie žemės’. Manau, kad greičiau jau nulaušit šakas nei apsaugosite.

   Dėl lapų nuskynimo. Gal ir gera mintis tai padaryti jei tikrai apdengsite hortenziją. Bet jei nedengsite, lapai sukris tarp stiebų ir taps natūralia termoizoliacija. Taip sulauksite bent kažkiek žiedų. Nušalus iki žemės paviršiaus turbūt augins tik lapus. Čia kalbu apie didesnius augalus. Jaunų augalų lapai tiesiog nukris ant žemės ir nieko neapsaugos.

 2. Vilija R.

  Sveiki,as symet pirkau anksti jau zydincia hortenzija ir pagal jusu aprasyma didzialape.kai pas visus jos jau pradeda krauti ziedus ,manoji jau nuzydejus. Tad noriu paklaust ar galiu nupjauti tik ziedynus (nes dabar ji nelabai grazi-niuri) paligdama saka su naujeis ugliais.Ar visai jos neliesti …,nes is jusu aprasymo supratau,kad didziosios hortenzijos geneti negalima visai.Dekui.

 3. Valė

  Auginau dvi hortenzijas dideliuose vazonuose.Žiemai su vazonais įnešėme į rūsį.Palikti augalo stiebai leidžia pumpurus.Dabar sbiebai su pumpurais pradėjo pelyti.Gal čia per daug drėgmės, ar galima šiuos stiebus nukirpti ?Kaip elgtis toliau,gal ką nors ne taip padariau ?

  1. Author
   Sodininkas

   Rūsyje greičiausiai per šilta ir hortenzijos nubudo anksčiau nei derėtų. Žiemą jas reikėtų laikyti artimoje 0 temperatūroje vengiant minusinių temperatūrų. Taip, greičiausiai per daug drėgmės. Reikėtų paieškoti geriau vėdinamos vietos. Nukirpdami stiebus rizikuojate pašalinti pernykščius pumpurus, iš kurių ir išauga didžialapių hortenzijų ūgliai sukraunantys žiedynus. Be to, jei nepakeisite žiemojimo vietos, genėjimas gali dar labiau paskatinti augalą augti. Žemesnė temperatūra turėtų pristabdyti augalą ir padėti sulaukti pavasario. Nelaistykite jei žemės paviršius drėgnas. Drėgmės reikia tik tiek, kad neperdžiūtų šaknys. Pašalinkit visas negyvas augalo dalis.

 4. Giedrė

  Turiu dvi didžialapes hortenzijas. Kai vyko statyba, buvau iškasusi ir įkišusi sodo gale į žemę, atgal persodinta puikiausiai žydėjo, nors dvi žiemas nebuvo dengta. Sekančiai metais iš to džiaugsmo šaknis užpyliau gerai perpuvusiu mėšlu ir apsukau keliais sluoksniais agroplėvelės – nušalo šakos, beveik nežydėjo, bet buvo labai vešlus krūmas, kitais metais panašų uždangalą vėjas nuplėšė, todėl kaip ir Sodininakas vis kasiau sniegu – silpnai žydėjo, dar kitais metais padariau „firminį“ uždengimą ant rėmo (kad neliestų šakų) agroplėvelė, ant viršaus dar du sluoksniai geotekstilės – nušalo, silpnai žydėjo. Šiemet visai nedengsiu – tegu suveikia atrankos principas. 🙁

 5. mama

  Kaip vadinasi šita rožinė-violetinė-mėlyna gražuolė?

  1. Author
   Sodininkas

   Ši gražuolė – didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla). Šių hortenzijų žiedynų spalva kinta (ir galima pakeisti) priklausomai nuo dirvožemio rūgštingumo. Čia, kur ji auga, substratas turbūt artimas neutraliam, gal lengvai rūgštus ir kaip pastebėjot, žiedynų spalva varijuoja net ir ant to paties augalo. Nuo šio krūmo padaugintas ir kaimynystėje augantis augalas turi labiau rožinius žiedynus. Ten substratas turbūt labiau šarminės reakcijos. Parūgštinus dirvožemį būtų dar labiau mėlyna. Šio krūmo veislės nežinau, bet nevisos didžiosios hortenzijos veislės vienodai jautrios substrato rūgštingumui ir gali neduoti tokių rezultatų, bandant pakeisti substrato reakciją, kaip dabar minėjau.

Leave a Comment