Melotrijos vaisiai

Melotrija (Melothria scabra Naudin)

Melotrijos vaisiai

Pirmasis derlius

Nežinau kas lietuvių kalboje pakrikštijo šį augalą afrikietiško agurko vardu, bet visi mano naudojami šaltiniai kaip tėvynę nurodo Meksiką ir Centrinę Ameriką, kur šio augalo vaisiai maistui buvo naudojami dar prieš Kolumbui atrandant Ameriką.

Tiesa, šie augalai dar nėra pakankamai ištirti. Jų vieta sistematikoje nėra visiškai aiški. Aišku viena – tai nėra agurkai. Nors priklauso tai pačiai moliūginių (Cucurbitaceae) šeimai kaip agurkai, tai yra kita gentis. Melotrija (Melothria) yra melotrija, o agurkas (Cucumis) yra agurkas. Arbūzų, moliūgų ar virkštenių agurkais juk nevadinam, nors jie taip pat moliūginiai. Eglių pušimis nevadinam, nors tai ta pati pušinių šeima.

Gal galima ginčytis jei patinka žaisti su žodžiais, bet man tai ne agurkai. Ieškodamas tiesos tikrinau Valstybinės Lietuvių Kalbos Komisijos (VLKK) svetainę, bet rezultatų paieškai nerasta. Taigi, ne agurkai. Nors, gal ir ne melotrijos.

Angliškai vadinami ‘cucamelon’, ‘mouse melon’, ‘Mexican sour gherkin’ ir dar daug kitų vardų. Savo tėvynėje žinomi kaip ‘sandita’.

Mes dažniausiai naudojam dviejų žodžių darinį ‘cucamelon’. Pirmoji žodžio dalis nuo žodžio ‘cucumber’, reiškianti agurką. Antroji, ‘melon’, reiškia arbūzą, melioną. Pirmoji dalis dėl skonio, kiek primenančio agurkų skonį (taigi suprantu dėl ko „priklijuotas“ pavadinimas, su kuriuo nesutinku). Antroji – dėl vaisių odelės, kuri išmarginta kaip arbūzo ir vaisiai primena miniatiūrinius arbūziukus.

Melotrijos sėklos

Agurkų, cukinijų ir melotrijų sėklos palyginimui.

Prieš tęsiant, turbūt reikia paminėti, kad mano augalai augo lauko sąlygomis Londone. Taigi sąlygos šiek tiek skiriasi, bet vasaros gali būti labai panašios, o auginant šiltnamyje, sąlygas galima vadinti kontroliuojamomis.

Aprašymas

Melotrijos – daugiamečiai, vienanamiai, vijokliniai augalai, auginami dėl valgomų vaisių. Vaisių dydis ir forma daugelio lyginami su vynuogėmis ar alyvuogėmis. Žiedai geltoni, smulkūs, neišvaizdūs. Moteriški žiedai pavieniai. Vyriški – nedidelėse kekėse.

Dekoratyvumas

Taip pat nežinau kas vertino dekoratyvumą, bet tikrai ne vienoje svetainėje rekomenduojamas kaip dekoratyvinis augalas. Kai kurie augintojai rekomenduoja auginti pakabinamuose krepšiuose. Gal… Su sąlyga, kad tai naujovė sode. Ar dar kokiom nors sąlygom. Nepavadinčiau šio augalo labai dekoratyviu.

Sėja

Melotrijų daigai

Sėklos sudygo per nepilną savaitę.

Šiemet pirmą kart sėjau melotrijas (visas daržo eksperimentas pirmą kart). Sėklos primena agurkų sėklas, tik kiek mažesnės. Greičiausiai nesuklysite pasėję ir išsodinę kartu su agurkais. Pasėjus maždaug 1 cm. gylyje dauguma sėklų sėkmingai sudygo (žinoma, tai priklauso ir nuo sėklų kokybės bei aplinkos sąlygų).

Kiek sėklų sėti? Tai tikrai ne toks augalas kaip bulvės ar tie patys agurkai. Ir jei neketinate staiga pakeisti savo raciono, pirmaisiais metais turbūt pakaks keleto augalų pabandymui. Sėkite kiek daugiau nei jums reikia (nesitikėkite 100 proc. daigumo). Sėkmės atveju tikrai rasite kam padovanoti porą daigų šios egzotikos. Kažkur teko skaityti niekaip nepagrįstą nuomonę, kad tinkamai laikomos sėklos daigumo nepraranda iki 10 metų. Kitoje svetainėje augintoja minėjo po pirkimo sėjusi sėklas 4 metus iš eilės ir nepastebėjo daigumo sumažėjimo. Taigi, nepanaudotas sėklas galite pasilikti kitiems metams.

Daigai pradžioje auga lėtai. Jie labai gležni ir geriau sėti taip, kad nereikėtų skirstyti. Įsibėgėja šiek tiek ūgtelėję ir pradėję kopti atramomis.

Melotrijų auginimas

Melotrija darže

Jauna melotrija darže

Augalo ir jūsų pačių patogumui reikia įrengti atramas arba sodinti greta konstrukcijų, į kurias augalas galėtų kopti kabindamasis ūsais. Dalis augintojų sodina melotrijas greta pomidorų, kukurūzų ar kitų augalų, kuriais šis vijoklis ir kopia. Pavieniai augalai nėra tokie vešlūs, kad visiškai užgožtų augalą, kurį apraizgo. Kiti augina pakabinamuose vazonuose. Gal būt tai visai neblogas auginimo būdas.

Savo augalus susodinau maždaug 30 cm. atstumais vieną nuo kito aplink improvizuotą 2 m. aukščio vigvamą, pagamintą iš bambukinių karčių atliekų ir apsuktą plonos vielos vijomis. Sezono pabaigoje vijokliai atramą buvo tankiai apraizgę iki pat viršaus, bet sustojo likus keliems centimetrams iki aukščiausio taško.

Nors melotrijos nėra tokios reiklios vandens kiekiui kaip augurkai (jei jau lyginti juos kaip visi), bet augalams apraizgius mano pagamintą bambukinį narvą pastebėjau, kad pro tankią lapiją lietaus vanduo visiškai neprasiskverbia ir nepasiekia žemės paviršiaus. Pradėjau šiek tiek papildomai laistyti, nes iki tol visą reikalą buvau palikęs savieigai.

Derlius

Formuojasi vaisius

Formuojasi melotrijos vaisius.

Savo patirtimi besidalijantys augintojai neretai rašo apie gausų derlių. Deja, savo melotrijų derliaus gausiu nepavadinčiau. Pradėjus viesiems aštuoniems augalams derėti, kartą per savaitę priskindavau gerą saują vaisių. Visa tai susivalgė pridėjus jų į salotas ar tiesiog beragaujant namuose ir darže. Apie vakavimą ir minčių nebuvo, nes nelabai buvo ką vakuoti.

Reikia nepamiršti, kad nors vyriški ir moteriški žiedai auga ant to paties augalo, apdulkinimui reikalingi vabzdžiai. Auginant patalpoje, kur vabzdžiai žiedų nepasiekia, vaisių gali ir nebūti. Prasti orai, sumažinantys vabzdžių apdulkintojų aktyvumą, taip pat gali turėti įtakos būsimam derliui.

Vaisiai vynuogių dydžio, bet auga ne kekėse, o pavieniui. Be to, slepiasi po lapais. Reikia jų ieškoti.

Dauginimas

Melotrijos sėklos

Sėklos po pirmosios fermentacijos.

Daugelis žmonių melotrijas augina kaip vienmečius augalus, kasmet jas sėja. Sėklų galima įsigyti internetinėse sėklų parduotuvėse arba galima išsaugoti jau auginamų melotrijų sėklas.

Geriausi vaisiai sėkloms rinkti tai tie, kurie patys nubyra nuo augalo. Tai geriausias rodiklis, kad jie pakankamai subrendę. Gal tik išskyrus metą vegetacijos sezono pabaigoje, kuomet vaisiai gali nubyrėti dėl pradėjusios nykti antžeminės dalies.

„Agurkėliai“ perpjaunami, sėklos išskobiamos į nedidelį indą su vandeniu ir paliekama fermentuotis 5 dienoms (bent jau taip nurodo labiau patyrę augintojai). Po šios procedūros lengviau sėklas atskirti nuo jas supančio minkštimo. Tai nėra jokia naujovė. Tokiu pat būdu apdorojamos ir pomidorų sėklos, tik pastarosioms daugelis nurodo 3 dienas.

Bandžiau tai su nuskintais (ne nubirusiais) vaisiais, kurie lengvai atsiskyrė nuo vijoklio. Jau perpjovus vaisiukus matėsi nepilnai subrendę, plokštokos, neįgavusios subrendusiom būdingo pilnumo sėklos. Po fermentacijos jos tapo pusiau skaidrios ir radau tik vieną, mano manymu, galinčią sudygti sėklą.

Melotrijos nunyko

Baigėsi melotrijų sezonas.

Kitas būdas – sezono pabaigoje iškasti melotrijų gumbus ir per žiemą laikyti juos nuo šalčių apsaugotoje patalpoje. Tai paprastai lyginama su jurginų (Dahlia) šakniagumbių saugojimu. Pavasarį, praėjus šalčių pavojams, gumbai vėl sodinami.

Tai ne dauginimas, bet sekančiais metais melotrijos pradeda augti ir vystosi greičiau nei sėjinukai, derlius turėtų būti gausesnis.

Nors visi rašo apie galimybę dauginti šaknų dalimis, išsamesnių straipsnių ar iliustracijų apie tai dar neradau. Mano augalai iškasti ir paruošti žiemojimui sodo sandėliuke. Čia mano patirtis baigiasi.

Tiesa, iškasinėjant atradau, kad šakniagumbiai yra giliau nei tikėjausi. Iškelti juos nenutraukiant teko smeigti kastuvą kiek įmanoma giliau ir iš kiek toliau, stengiantis jų neatkirsti nuo šaknyno. Jie pasirodė vandeningi ir gan trapūs.

Ligos, kenkėjai

Melotrijų šakniagumbiai

Iškasiau melotrijų šakniagumbius.

Melotrijų nepuola agurkams būdingos ligos. Nepastebėjau ir jokių kitokių pažeidimų.

Melotrijos virtuvėje

Atsiliepimai apie melotrijų vaisių skonį gana prieštaringi. Visi sutaria, kad jų skonis primena agurkus su rūgštele, bet vieniems jos kaip atradimas, kitiems – kaip nesusipratimas.

Pirmą kart paragavęs nebuvau sužavėtas. Saujomis jų nepavalgysi. Tačiau kaip salotų priedas, pasirodė visai priimtina. Vaikai tiek darže, tiek ir namuose noriai užkandžiavo vaisiukais ir vadino juos labai mielais. Nežinau ar skonis, ar tas mielumas vedė. Vakuotų, raugintų dar neragavau, bet pasak komentarų internetinėje erdvėje taip paruoštos melotrijos skanios net ir tiems, kuriems žalios nepatinka.

Ir pabaigai. Jei mėgstate naujoves sode ir turite atliekamą lopinėlį žemės, būtinai pabandykite auginti šiuos vijoklius. Bet jei kasmet turite vietos tik kokiems trims agurkų daigams, šis augalas gali būti labiau nusivylimas nei džiaugsmas. Agurkų melotrijos nepakeis.

Leave a Comment