Muselės gėlių vazonuose

Tikriausiai, ne vienam teko susidurti su įkyriomis, mažomis muselėmis augalų vazonuose. Kaip atsikratyti šitais parazitais?

Kaip ir kaskart, susidūrus su nepageidaujamais organizmais, reikėtų bent minimaliai žinoti jų biologiją.

Muselės vazonuose

Taigi, apie museles: angliškai vadinamos ‘Fungus gnats’ ar ‘Darkwinged fungus gnats’ muselės, tai grupė rūšių priklausančių Diptera (dvisparniai) būriui, Scaridae šeimai, Sciara genčiai. Gyvena ir dauginasi nuolat drėgname humusingo dirvožemio paviršiniame sluoksnyje. Gyvenimo ciklas apie keturios savaitės (kiaušinis – 4-6 d.; lerva 12-14d.; lėliukės stadija 5-6 d.; suaugėlis gyvena apie 7 dienas). Patalpose dauginasi ištisus metus. Patelės žemės paviršiuje padeda 100-300 sunkiai įžiūrimų kiaušinėlių krūvelėse po 2-30. Bekojės, baltos skaidrios lervos užauga iki 5,5 mm. ilgio. Lervos, mintančios mikrogrybais bei yrančiomis augalo dalimis, gali pažeisti ir jaunas augalo šaknis. Tai gali sutrikdyti jaunų augalų ar sėjinukų augimą.

Suaugę vabzdžiai nekenksmingi žmonėms ar gyvūnams. Tiesiog gali tapti įkyrūs kambariuose ar ofisuose, kur traukiami šviesos nuolat aptinkami ant langų stiklų, televizorių ir monitorių ekranų. Kadangi prastai skraido, dažniausiai aptinkami netoliese augalų kurių vazonuose ir dauginasi.

Kova su šiuo kenkėju: Lervoms vystytis būtina drėgmė (tai reikalinga ir grybams kuriais jos minta). Taigi, vienas iš pagrindinių kovos būdų bei prevencinių priemonių gali būti laistymo sureguliavimas. Leidus substratui vazone išdžiūti (stengiantis nepakenkti pačiam augalui) suardoma ir palanki terpė reikalinga šiems vabzdžiams daugintis. Dėl neilgo gyvenimo ciklo tokiomis priemonėmis paprastai sulaukiama pageidaujamo rezultato. Suaugėliai gali būti gaudomi lipniomis juostomis ar naikinami insekticidais (pastarasis būdas nėra būtinas patalpose kol augalai nėra masiškai apnikti). Šių vabzdžių atsiradimo priežastimi gali būti perlaistymas, prastas drenažas, jų galima parsinešti su naujai nusipirktu augalu (du viename ) ar iš lauko jei augalai šiltuoju metų laiku laikomi ne patalpoje. Iš vazono turi būti nuolat šalinami nukritę lapai ar kitos augalų dalys, paviršius purenamas. Jei šios priemonės nepadeda, galima padengti substrato paviršių vazone ~1 cm. smėlio sluoksniu.

Kita: nors, šios muselės nedaro jokios pastebimos tiesioginės žalos sveikiems augalams manoma, kad jos gali platinti kaikurias augalų ligas. Be to, nereikėtų jų painioti su vaisinėmis muselėmis (drozofilomis), kurias privilioja rūgstantys vaisiai.

T.A.

Comments

  1. Rasula

    Nelaistyti augalo… cia toks atsakymas kaip isnaikinti museles??? Hmmm… Kazka primena 😀 nera augalo – nera problemos!

    1. Sodininkas

      Nežinau kur perskaitėte, kad reikia nelaistyti augalo. Čia tikrai taip nėra parašyta. Be to, nusistatymas nieko nedaryti niekad nepadėjo ko nors pasiekti. Bet, manau, turite potencialą tai išsiaiškinti.

Leave a Comment