Muselės gėlių vazonuose

Tikriausiai, ne vienam teko susidurti su įkyriomis, mažomis muselėmis augalų vazonuose. Kaip atsikratyti šitais parazitais?

Kaip ir kaskart, susidūrus su nepageidaujamais organizmais, reikėtų bent minimaliai žinoti jų biologiją.

Muselės vazonuose

Taigi, apie museles: angliškai vadinamos ‘Fungus gnats’ ar ‘Darkwinged fungus gnats’ muselės, tai grupė rūšių priklausančių Diptera (dvisparniai) būriui, Scaridae šeimai, Sciara genčiai. Gyvena ir dauginasi nuolat drėgname humusingo dirvožemio paviršiniame sluoksnyje. Gyvenimo ciklas apie keturios savaitės (kiaušinis – 4-6 d.; lerva 12-14d.; lėliukės stadija 5-6 d.; suaugėlis gyvena apie 7 dienas). Patalpose dauginasi ištisus metus. Patelės žemės paviršiuje padeda 100-300 sunkiai įžiūrimų kiaušinėlių krūvelėse po 2-30. Bekojės, baltos skaidrios lervos užauga iki 5,5 mm. ilgio. Lervos, mintančios mikrogrybais bei yrančiomis augalo dalimis, gali pažeisti ir jaunas augalo šaknis. Tai gali sutrikdyti jaunų augalų ar sėjinukų augimą.

Suaugę vabzdžiai nekenksmingi žmonėms ar gyvūnams. Tiesiog gali tapti įkyrūs kambariuose ar ofisuose, kur traukiami šviesos nuolat aptinkami ant langų stiklų, televizorių ir monitorių ekranų. Kadangi prastai skraido, dažniausiai aptinkami netoliese augalų kurių vazonuose ir dauginasi.

Kova su šiuo kenkėju: Lervoms vystytis būtina drėgmė (tai reikalinga ir grybams kuriais jos minta). Taigi, vienas iš pagrindinių kovos būdų bei prevencinių priemonių gali būti laistymo sureguliavimas. Leidus substratui vazone išdžiūti (stengiantis nepakenkti pačiam augalui) suardoma ir palanki terpė reikalinga šiems vabzdžiams daugintis. Dėl neilgo gyvenimo ciklo tokiomis priemonėmis paprastai sulaukiama pageidaujamo rezultato. Suaugėliai gali būti gaudomi lipniomis juostomis ar naikinami insekticidais (pastarasis būdas nėra būtinas patalpose kol augalai nėra masiškai apnikti). Šių vabzdžių atsiradimo priežastimi gali būti perlaistymas, prastas drenažas, jų galima parsinešti su naujai nusipirktu augalu (du viename ) ar iš lauko jei augalai šiltuoju metų laiku laikomi ne patalpoje. Iš vazono turi būti nuolat šalinami nukritę lapai ar kitos augalų dalys, paviršius purenamas. Jei šios priemonės nepadeda, galima padengti substrato paviršių vazone ~1 cm. smėlio sluoksniu.

Kita: nors, šios muselės nedaro jokios pastebimos tiesioginės žalos sveikiems augalams manoma, kad jos gali platinti kaikurias augalų ligas. Be to, nereikėtų jų painioti su vaisinėmis muselėmis (drozofilomis), kurias privilioja rūgstantys vaisiai.

T.A.

Comments

 1. Sveiki

  turiu informacijos tiems, kuriems populiarūs pagalbos būdai buvo nevaisingi. Siūlyčiau (jei yra galimybė, žinoma) paskaityti strapsnius anglų kalba, rasite daugiau išbandytų patikimų metodų. Šis straipsnis išsamus, tačiau galima pridėti dar keletą metodų.
  Kiek man teko susidurti, geriausia yra žemę vazone laikyti sausai ir laistyti tik tada kai pats augalas parodo „troškulio“ požymius bent 4 mėn ypač šaltuoju sezonu. Taip visiškai išnyks visos kartos, bei laistant naudoti grybelį gaminančias priemones, kadangi šios muselės dažniausiai yra infekcijų ir grybelio artimas „draugas“. Paviršių palaikant švarų, t.y. nesuteikiant galimybės papildomai maitintis jos išnyksta negrįžtamai.

 2. paguglinkit,babajai

  Augalus reikia laistyti reikia reguliariai, gausiai ir retai, o ne pamyžčioti kas kelias dienas. Palikite augalą, kad išdžiūtų dirvožemis. Numirs tik musės ir jų lervos.

 3. Ona

  labai keista,kad tos muselės nekenkia augalui-mano citrinžolė visai baigia sunykti,o kitam vazone,kur nėra šitų bjaurių baltų kirmėlaičių ir muselių,citrinžolė bujoja.Nelaisčiau ilgai ,kol žemė visai išdžiuvo,bet musės kaip gyveno,taip puikiausiai ir toliau gyvena…“ Leidus substratui vazone išdžiūti (stengiantis nepakenkti pačiam augalui) suardoma ir palanki terpė reikalinga šiems vabzdžiams daugintis“

 4. kuom gydyti?

  Nera informacijos del vaisto. Kuo gydyti augalus. Kokie insekticidai?

  1. Sodininkas

   Gydyti, šiuo atveju, nieko nereikia, nes niekas neserga (kalbu apie augalus). Jei tikrai nebeįmanoma namuose gyventi dėl šių vabzdžių ir, jūsų manymu, reikalingi insekticidai, pažiūrėkit ką siūlo vietinės parduotuvės. Negaliu konkrečiau patarti, nes jau bent keletą metų neturiu galimybės stebėti kas stovi Lietuvos parduotuvių lentynose. Jei auginate labai specifinius augalus labai specifinėse sąlygose ir nieko iš minėtų dalykų neįmanoma pritaikyti, pagalbos turbūt reikėtų ieškoti pas tos krypties specialistus. Bet tokiu atveju to aiškinti nereikėtų.

  2. Patirtis byloja..

   Naudokite augalų grybeliui naikinti skirtas priemones.

 5. Sodininkas

  Nėra ir nebūna geriausio vaisto! Jei kas nors Jums tai pažadės – bėkit. Tikrai domina ką suskaičiavote ir ką, Jūsų manymu, tektų išmesti.

  Jei tikrai išbandėte paviršiaus purenimą, galite matyti žemės paviršių pro lapus, padengėte vazono paviršių 1cm smėlio sluoksniu, naudojote insekticidus (priemones vabzdžiams naikinti). Suprantate kas yra laidus substratas? Suprantate kas yra tinkamas, pakankamas, perteklinis laistymas? Tikrai?!!

  Tai nėra vieta teikianti atsakymus. Tai vieta Jums teikianti daugiau klausimų.

 6. Alio

  Nu as pritariu Rasula, perskaiciau sita aprasa ir vienintele isvada padariau kad nelaistymas pats geriausias vaistas. Pradejau net skaiciuoti kiek dienu turesiu nelaisttyti savo augalu ir supratuak kad teks ismesti juos. Nemanau kad Sodininkas turetu pykti, butu maloniau jei atsizvelgtu i komentara ir rekomenduotu ar paaiskintu ka turejo galvoje.

 7. Rasula

  Nelaistyti augalo… cia toks atsakymas kaip isnaikinti museles??? Hmmm… Kazka primena 😀 nera augalo – nera problemos!

  1. Sodininkas

   Nežinau kur perskaitėte, kad reikia nelaistyti augalo. Čia tikrai taip nėra parašyta. Be to, nusistatymas nieko nedaryti niekad nepadėjo ko nors pasiekti. Bet, manau, turite potencialą tai išsiaiškinti.

Leave a Comment