Puscitrinės (Citrofortunella) poskiepis

Citrofortunella poskiepis

Puscitrinės poskiepio žiedas ir lapai.

Valgant citrusų vaisius  ir radus sėklų, ne vienam knieti sužinoti kas iš to išeis įkišus rastas sėklas į kambario augalų vazonus.

Paprastai toks eksperimentas baigiasi sėkmingai – nauju augalu. Jei augalas  šeimininkas (kambario augalas, kurio vazone pradeda augti naujas citrusas)  yra bent minimaliai prižiūrimas, naujas mandarinas, apelsinas, citrina ar  pan. sėkmingai auga. Vėliau sėkmingai persodinamas į atskirą vazoną ir toliau sėkmingai auga, jei neužpuola kokia suodligė ar pan., o išsigandę  šeimininkai jo neišmeta. Paaugę 5-erius ar net ir daugiau metų pradeda kelti abejonių augintinio šeimininkui, nes vis dar nežydi ir nedera.

Įvairių šaltinių teigimu, sėkliniai citrusai pradeda derėti 12-16 (ar pan.) metų amžiaus. Tai, žinoma, labai priklauso ir nuo auginimo sąlygų. Aišku, tuose šaltiniuose greičiausiai neįvertinta, jog kažkas tai skaitydamas galvos bandyti auginti citrusą tamsiame lietuviškame daugiabutyje. Čia turbūt kalbama apie laisvai augančius augalus ir labai nedaug žmonių Lietuvoje galėtų tokią informaciją patvirtinti ar paneigti vadovaudamiesi sava patirtimi.

Tai tas pats, kas auginti obelį iš sėklos. Ji, žinoma, kažkada užaugs ir būtinai pradės derėti jei sugebėsite ją išlaikyti gyvą ir neauginsite vazone ir dar patalpoje, bet tikrai nežinosite kokius vaisius ta obelis subrandins iki tol, kol jų neparagausite. Tas pats ir su citrusais, jei laikyti juos vaisiniais augalais, o ne dekoratyviniais.

Aišku, visi yra matę žydinčių ir derančių citrusų gėlių parduotuvėse ar nuotraukose. Tai dažniausiai prekybai skirti ar entuziastų auginami skiepyti augalai. Patrauklesni ir sunkiau dauginami augalai skiepijami į lengviau auginamus ir ištvermingesnius giminingus augalus. Įskiepis imamas nuo jau derančio augalo (ar turinčio kitokias pageidaujamas savybes), todėl pradeda žydėti ir derėti jau po poros ar kelių metų (kartais ir tais pačiais metais).

Vienas tokių augalų – smulkiavaisė puscitrinė (xCitrofortunella microcarpa), dažnai kalamondinu vadinama. Daugelis juos matė gėlių parduotuvėse, derančius smulkiais „mandarinukais“. Vieną tokį pats turiu (taip buvo įvardintas etiketėje) ir jis taip pat yra skiepytas. Sėkmingai žydi ir veda nevalgomus vaisius (tuo teko ir pačiam įsitikinti paragavus minkštimo).  Tiesa, puscitrinės su žievele naudojamos kaip prieskoniai ir džemams gaminti, bet tikrai nenorėsite jos valgyti kaip apelsino ar mandarino. Mano augalo atveju, pradėjo augti poskiepis ir čia būtent apie tai.

Mažiau smalsius šioje srityje domina tik galutinis rezultatas (t.y. kaip augalas žydi, kokius vaisius veda, kokios formos lają augina), bet ne priežastys. Dažnai neturi „žalio“ supratimo kas yra augalų skiepijimas, įskiepis ar poskiepis, kur yra skiepijimo vieta. Tokiu atveju būna didžiulė nuostaba kai augalas „pasikeičia“. Vietoje lauktų žiedų išauga kitokie, vietoje margų lapų išauga žali, vietoje svyrančios formos sulaukiama vertikaliai augančio augalo ir t.t. ir pan.

Kalamondino (puscitrinės) vaisiai ir žiedai manes nei stebino, nei žavėjo… kol nepastebėjau pradėjusio augti ūglio iš šio, man perleisto, augalo poskiepio. Teturėdamas du lapus ir būdamas visai trumputis ėmė krauti žiedpumpurį ir vieną rytą pražydo. Vietoj įprastų smailiaviršūnių kalamondino lapų užaugino lapus lengvai įkirptomis viršūnėmis, o žiedas gerokai didesnis už  jau šio augalo augintus.

Tai įdomu… Vien iš poskiepio žievės suprasti koks tai augalas, toli gražu ne kiekvienam. Tai sunku, o dar dažniau – neįmanoma. Be to, tai visiškai svetimas mums augalas. Pasirodę lapai padidina galimybes apie augalą sužinoti daugiau, o kur dar žiedai ir tikimybė sulaukti vaisių.

Visą optimizmą sugriauna poros savaičių išvyka ir tenka palikti tik pražydusį augalą nežinioje. Bet labai tikėtina, kad poskiepis toliau žaliuos ir galima bus paeksperimentuoti ateityje. Šiuo atveju įskiepis man visiškai nereikšmingas.

Grįžau ir, kaip tikėjausi, radau savo puscitrinę (liežuvį nusilaužt galima…) gyvą, bepradedančią brandinti vaisių.

Puscitrinės poskiepis pradėjo auginti vaisių.

2013-02-07

Nuotraukos: T.A.

Leave a Comment