Fuchsia 'Lottie Hobby'

Smulkiažiedės fuksijos (Encliandra)

Dar vaikystėje skaitytuose, man pirmuosiuose, straipsniuose apie medelių formavimą buvo minimos ir fuksijos. Gal dėl to visad į jas užmesdavau akį. Tačiau niekad dideliu jų gerbėju netapau.

Kiek vėliau, susidomėjus bonsai formavimu ir ieškant tinkamų tam reikalui augalų, vėl teko prisiminti fuksijas. Atrodė, kad laikai pasikeitė. Prekyvietes užtvindė svyrančios fuksijos, bet ši savybė buvo nepageidaujama ketinant formuoti medį. Gauti tokią „senovišką“, krūminę, vertikaliai augančią fuksiją, tapo vos ne iššūkiu.

Teoriškai, medelį galima suformuoti ir iš svyrančio augalo jei jis galiausiai sumedėja, nors tam ir reikia daugiau laiko, daugiau „žaidimo“. Bet fuksijos turėjo dar vieną didelį trūkumą…sąlyginai didelius žiedus!

Formuojant bonsai medelį daug reiškia proporcijos, o bet kuriam besidominčiam bonsai menu žinoma taisyklė, teigianti, jog įmanoma sumažinti augalo lapus, bet neįmanoma sumažinti žiedų ir vaisių. Pageidaujamos veislės savybės buvo kuo mažesni lapai ir žiedai.

Priešingai mano siekiams, visi nors kiek domėjęsi fuksijomis vaikėsi pačių didžiausių ir rėkiančių žiedų. Jei pavykdavo gauti krūminį (nesvyrantį), tą „senovišką“ augalą, jo žiedai vistiek būdavo „pasipūtę“ ir atrodė visiška priešingybė kažkur matytiems grakštiems formuotos Fuchsia magelanica žiedams. Ir tai daugiau mažiau viskas apie fuksijas iš to laikotarpio.

Vėl prisiminiau šiuos gausiai žydinčius augalus persikėlęs i Londoną. Švelnaus klimato dėka atsparesnes veisles galima auginti atvirame grunte ištisus metus ir, nieko nuostabaus, tų veislių įvairovė kur kas didesnė nei Lietuvoje. Lauke augančios fuksijos užauga gan nemažais krūmais ar medeliais, kurių kamienų apimtis leistų suformuoti tikrai nemažus bonsai medžius. Net ir žiedų dydis nebūtų problema.

Liepos mėnesio pradžioje vykusioje Hampton Court Palace gėlių parodoje susidūriau su fuksijomis, turinčiomis mažesnius žiedus ir lapus nei esu matęs anksčiau. Ir, aišku, neatsispyriau nenusipirkęs. Tai Encliandra grupės fuksijos.

Fuksijų gentis skirstoma į 12 grupių. Encliandra grupę sudaro 6 rūšys (Fuchsia cyclindracea, F. encliandra, F. microphylla, F. obconica, F. ravenii, F. thymifolia) ir vienas gamtoje aptinkamas hibridas (Fuchsia × bacillaris). Augalai aptinkami Centrinėje Amerikoje nuo Meksikos iki Panamos. Visi jie pasižymi nedideliais lapais ir smulkiais, 1 cm nesiekiančiais, žiedeliais. Vidutinis Lietuvos fuksijų mylėtojas jų turbūt net nepavadintų fuksijomis.

Parsivežiau tris augalus:

‘Lottie Hobby’

Vertikaliai augantis krūmas tamsiai žaliais, blizgančiu paviršium ir dantytu krašteliu lapais. Iš trijų turimų veislių šios lapai mažiausi. Didžiausi mano turimo augalo lapai nesiekia 2 cm. Žiedai pavieniai, šviesiai rožiniai, smulkūs (taurelės ilgis 7-8 mm). Užauga iki 1 m aukščio ir tokio pat skersmens. Informaciniame lapelyje nurodyta, jog augalas atsparus šalnoms, bet tai galioja JK, o ne Lietuvoje. Augintojo interneto svetainėje nurodyta, jog taip pažymėtos fuksijos sėkmingai peržiemoja lauke jei pasodinamos į atvirą gruntą (ne į vazoną) bent porą mėnesių iki primųjų šalnų.

Pirmoji nuotrauka prasta, bet galima matyti skirtumus tarp šios veislės ir aplink esančių „normalių“ fuksijų. Antroje – sodriai žalia lapija. Dar tik ruošiasi žydėti. Trčiojoje nuotraukoje mano augalas. Atrodo nelabai išvaizdžiai, kiek aplaužytas kelionės metu.

‘Marlies de Keijzer’

Augalas pirmiausia išsiskiria sidabriškai pilkšva lapija. Didžiausi mano turimo augalo lapai kiek ilgesni nei 3 cm. Žiedai pavieniai, smulkūs (taurelės ilgis 6-7 mm), tamsiai rožiniai. Kilmė: F. encliandra x F. encliandra thymifolia ssp. thymifolia.

Pirmojoje nuotraukoje galite palyginti su stambesnėmis fuksijomis. Išsiskiria žalialapių fone. Trečiojoje nuotraukoje mano turimas augalas.

‘Snowflake’

Lapija, lyginant su ankstesnėmis veislėmis, nuobodžiai žalia. Didžiausi lapai beveik 4 cm ilgio. Žiedai pavieniai, smulkūs (taurelės ilgis 8-9 mm). Tik išsiskleidę balti, vėliau jų taurėlapiai įgauna rausvų atspalvių.

Pirmoje nuotraukoje beveik nužydėjęs augalas. Matosi tik vienas kitas žiedas ir daugybė bręstančių uogų. Viršutiniame nuotraukos trečdalyje stambesnė fuksija palyginimui. Antrojoje – mano augalas. Atrodo šiek tiek ištįsęs ir tikiuosi, kad tai ne veislės savybė.

Turėdamos mažus lapus ir žiedus jos atrodo visai patraukliai mažo medelio formavimui, tačiau tai nėra stambūs augalai ir išauginti pakankamai didelį augalą (turintį pakankamai storą kamieną) turbūt užtruks ilgokai. Internetinėje erdvėje taip pat ne tiek jau daug bonsai medelių formavimo pavyzdžių iš šių fuksijų. Bet galėtų būti įdomus eksperimentas. Šios fuksijos tikrai nenukonkuruos įprastinių fuksijų kaimo sodybose, bet tie mažyčiai žiedai verti pastebėjimo.

Nuotraukos: T.A.

Leave a Comment