Supintas svyruoklinis fikusas

Prieš porą mėnesių lankiausi namuose, kuriuose auginamas mano supintas svyruoklinis fikusas (Ficus benjamina). Šio augalo stiebus supyniau prieš kokius 6-erius metus, jei ne seniau. Žinoma, neatsispyriau pagundai pažiūrėti kaip jis laikosi.

Neturiu nuotraukų kaip medelis atrodė prieš supynimą, bet kamienai buvo išsiskleidę į šalis, skirtingo storumo, augalas užėmė per daug vietos. Kartais gėlių parduotuvėse parduodami jauni fikusai būna susodinti po keletą viename vazone. Manau taip ir buvo šio egzemplioriaus atveju. Kol jauni, taip jie atrodo daug tankesni. Tinkamai prižiūrimi, gaudami pakankamai šviesos ir erdvės jie ir toliau būna dekoratyvūs, bet tai gali būti sudėtinga pasiekti auginant butuose, tamsesnėse patalpose.

Jei sąlygos nėra optimalios stiebai vystosi netolygiai. Stipresnieji užgožia silpnesnius arba augalas stipriau auga geriau apšviestoje pusėje, galiausiai dalis stiebų nudžiūva, prarandamas dekoratyvumas ir pan. Tai galima šiek tiek kontroliuoti sukiojant ir lengvai formuojant, bet ne visi tai daro.

Galiausiai pribręsta diena kai reikia nuspręsti ką su tokiu augalu daryti. Neretai medis išmetamas kaip negrįžtamai praradęs savo dekoratyvinę vertę, nes tokio jo niekas ir dovanų nenori gauti. Bet yra ir kitas kelias! Jei esate pasiruošę pakeisti prieš tai buvusią ir netikusią augalui vietą (jei tai galioja jūsų atveju).

Medelį galima performuoti (ir tai galioja ne tik šiems fikusams, bet ir kitiems medėjantiems augalams, jei paisysite tos rūšies poreikių). Jei augalas per didelis – jį galima sumažinti. Jei kreivas – galima ištiesinti. Medis nežmoniškai dideliame vazone – ir tai galima pakeisti.

Kas domėjosi bonsai medelių auginimo subtilybėmis turėtų būti girdėję tokią tiesą. Teoriškai, vienintelė medžio dalis, kurios negalite pakeisti kita yra medžio nebari t.y. pats kamieno pagrindas. Dalis, kurioje kamienas jungiasi su šaknimis. Pats kelmas. Visas kitas dalis (naują kamieną, šakas, šaknis) galima atauginti naudojant vienokias ar kitokias sodininkystės technikas.

Praktikoje, pirmiausia reikėtų realiai įvertinti savo sodininkystės įgūdžius ir augalo būklę. Jei medelis nėra visiškai nualintas, o jūs sugebate auginti vazoninius augalus (t.y. turite daugiau augalų nei vienintelį kreivą fikusą) – tikrai sugebėsite kažkiek pakeisti ir savo fiką.

Toliau, šiokia tokia kūrybinė dalis. Apžiūrėkite medį ir pagalvokite ką iš jo galima būtų padaryti.

Pynimas

Ficus benjamina

Čia matomo fikuso atveju, nusprendžiau stiebus supinti nešalinant nei vieno iš jų. Supinti jie beveik atsitiktine tvarka ir tai buvo daroma tikslingai. Pats faktas, kad jie buvo supinti rodo, jog jie buvo pakankamai ploni pynimo metu, bet…jie buvo per stori, kad galėčiau daryti ką užsigeidęs. Kamienai buvo lenkiami tomis kryptimis, kuriomis buvo lengviausia arba įmanoma nenulaužiant. Pinant jaunus augalus į „kasą“ viršūnes tenka surišti, bet čia to daryti nereikėjo. Šakotas viršūnes pavyko sukabinti taip, kad jos neišsileistų. Dalis, kamieno viduryje buvusių, šakų buvo pašalintos pynimo metu, nes trukdė atlikti pynimą taip, kaip tuo metu atrodė reikalinga.

Po pynimo augalas gali atrodyti keistokai. Dalis šakų „žiūrės“ jūsų akims neįprastomis kryptymis. Gali būti, kad dalis lapijos naujoje pozicijoje bus aukštyn kojomis. Gali būti, kad naujas vainikas atrodys nesimetriškas, netolygiai užpildytas. Dalį šakų teks patrumpinti suteikiant vainikui pageidaujamą formą. Jei jums atrodytų tikrai reikalinga, galima naudoti vielą ar virves laikinai sutraukti per daug nutolusioms šakoms arčiau vieną kitos arba įsprausti kažką tarp jų, jei jos per arti.

Šio medžio stipriausius kamienus trumpinau dar ir dėl to, kad suteikčiau silpniau išsivysčiusiems galimybę augti. Supinti stiebai ar ne, silpnesnieji bus nustelbti stipresniųjų. Jei į tai neatsižvelgsite – stiebų supynimas į vieną visumą netenka prasmės. Nunykę kamienai nebeprisidės prie „pynės“ storėjimo ir suaugimo.

Kas toliau?

Nelygu kaip standžiai kamienai bus supinti, pirmaisiais metais storėdami jie tiesiog stums vienas kitą nerodydami akivaizdžių suauginėjimo požymių. Viršutinės nuotraukos (medis 2014-aisiai) trečioje dalyje jau galima matyti, kad storėjantys kamienai pradėjo deformuotis, nebegalėdami vienas kito pastumti. Trumpiau sakant – pradėjo suauginėti. Paskutinį kart apžiūrint augalą tokių taškų buvo dar daugiau.

Jei augalas bus sėkmingai auginamas toliau, tarpai tarp supintų stiebų galiausiai visiškai išnyks. Jie atrodys lyg sulydyti.

Dar šiek tiek apie fikusą

Per kiek laiko jūsų supintas fikusas visiškai suaugs į vieną – niekas jums neatsakys. Kaip augalas auga labai priklauso nuo aplinkos sąlygų. Be to, yra tiek šių fikusų veislių, kad vargu ar tikri fikusų specialistai gali jas atpainioti. Jos gan stipriai skiriasi lapų dydžiu ir augimo pobūdžiu. Čia aprašomas fikusas turi sąlyginai mažus lapus ir auga gana kompaktiškai net ir negenimas, lyginant su kai kuriais mano augintais svyruokliniais fikusais.

Žemiau nelabai kokybiškas buitinis vaizdo įrašas, kuriame galite apžiūrėti supintą kamieną.

Leave a Comment