Mažalapės liepos (Tilia cordata) šaknys

Atvirame grunte auginti augalai bonsai medelių formavimui

Naujokai bonsai mene dažnai klaidingai mano, jog medžiai (bonsai), turintys didžiulius ir storus kamienus buvo dešimtmečiais formuojami jei jau pasiekė tokias apimtis ir kad plonytis sėjinukas vieną dieną užaugins storą, brandžiai atrodantį kamieną net jei bus pasodintas į bonsai konteinerį.

Deja, kai tik medis pasodinamas į mažą konteinerį, kur šaknynas apribotas, o antžeminė dalis reguliariai genima, šakos ir kamienas storės labai lėtai.

Dideli bonsai, turintys galingus kamienus, beveik visada auginami atvirame grunte prieš pasodinant juos į konteinerį. Kai kurie specialiai tam auginami, kiti – brandūs gamtoje augę medžiai.

Vegetacijos sezono metu prasidėjus naujam augimui formuojasi naujos medienos sluoksnis aprūpinantis naujus ūglius, lapiją. Kuo daugiau žaliosios masės medis užaugina, tuo daugiau naujos medienos formuojasi tai masei palaikyti. Ši nauja mediena formuojasi išoriniame kamieno ir šakų sluoksnyje po žieve, nuo naujų ūglių iki pat šaknų sistemos ir taip augalas palaipsniui storėja. Todėl, kuo daugiau ūglių bei lapų medis užaugina augimo sezono metu, tuo labiau didėja kamieno apimtis.

Medis, kuriam leidžiama nevaržomai augti visada storės greičiau nei genimas medis.

Geriausias būdas pasiekti nevaržomą bet kurio medžio ar krūmo augimą – pasodinti jį į atvirą gruntą. Alternatyva galėtų būti didesni konteineriai, bet tai nėra tas pats ir nepakeis augimo tiesiog žemėje. Taip yra dėl skirtingų sąlygų konteineryje esančiame substrate ir didžiuliame kiekyje žemės auginant atvirai. Būkite atsargūs parinkdami itin didelius konteinerius, nes tai gali netgi sulėtinti augimą.

Auginimo atvirame grunte technika gali būti naudojama bet kuriame žemės plote. Jei atskiro tokio žemės ploto nėra (kaip dažnai ir būna), medžius galite auginti ir džiaugtis jais bet kurioje sodo vietoje, kaip „laikinas“ 5-10 metų gyvatvores, kitokius „laikinus“ sodo egzempliorius. Galima nesunkiai šiam reikalui įrengti pakeltas lysves, kurių sienelėms galima naudoti plytas ar lentas ir užpildyti lysves gera žeme.

Bet kuri medžių ar krūmų rūšis gali būti naudojama paauginimui atvirame grunte jei ji atspari vietinio klimato šalčiams. Vietinės natūraliai augančios rūšys puikiai auga vietinio klimato sąlygomis ir todėl jas auginant pasiekiami geriausi rezultatai. Kitos rūšys taip pat gali augti neblogai, tačiau gali užtrukti ilgiau kol augalai įsitvirtins ir pradės augti visa jėga.

Tam tinka bet kokio amžiaus ir dydžio augalai jei jie pakankamai išsivystę, kad galėtų konkuruoti su žole ar piktžolėmis dėl šviesos ir drėgmės. Dažnai auginiai, sėjinukai ar atžalos turėtų būti mažiausiai 2 metų amžiaus prieš juos sodinant į vietą, nebent esate pasiruošę juos aktyviai prižiūrėti pirmaisiais sodinimo metais.

Kokio augimo tikėtis

Paprastai medžiai pirmuosius metus praleidžia įsitvirtindami ir prieaugis nebūna labai gausus. Antraisiais metais prasideda stiprus augimas ir kamieno storėjimas. Trčiaisiais metais galite tikėtis jau tikrai stipraus augimo. Kai kurios rūšys, kaip triskiaučiai klevai (Acer buergerianum), guobos (Ulmus) ir skroblai (Carpinus) tokiu metu gali pasiekti daugiau nei 3 metrus jei nebus genimi.

Kalbant apie kamieno storį, greitai augančių rūšių kaip klevų, skroblų, guobų ir paprastųjų pušų kamienai gali pastorėti nuo 1 cm. skersmens medelių iki 5-7 cm. skersmens kamienus turinčių augalų trečiaisiais augimo atvirame grunte metais. Peter Chan’as iš ‘Heron’s Bonsai’ pasakojo kaip 2,5 cm. storio trakinis klevas (Acer campestre) prieš 18 metų pasodintas į atvirą gruntą pasiekė beveik 40 cm. skersmenį.

Nebari ir šaknynas

Pirmą kartą sodindami medžius visada turėkite omenyje kamieno pagrindo/nebari formavimąsi, kadangi atvirame grunte šaknys stipriai augs ir tai gera proga užtikrint, kad ateityje storas kamienas turės tokį patį įspūdingą nebari.

Jei jūsų sodinamas medis turi tiesiai gilyn augančias šaknis ar silpnas paviršines šaknis, gali padėti kamieno pagrindo užveržimas viela (skaitykite ‘Naujas nebari’ (dar neparuoštas tekstas)). Jei šoninės šaknys stiprios ir gerai išsidėstę, patrumpinkite šaknyną (kiek tai saugu daryti žinoma), kad jis taptų plokštesnis ir pasodinkite jį ant po žeme esančios plytelės ar lentos. Medžiui augant naujos šaknys nebegalės skverbtis gilyn, geriau augančios šoninės šaknys leis lengviau medį iškasti, o pats šaknynas bus tinkamiau pasiskirstęs, formuosis geresnis nebari.

Sodinimas ant plokštės

Ši mažalapė liepa (Tilia cordata) buvo pasodinta ant plokštės atvirame grunte ir taip augo pastaruosius 4 metus. Paskutinį pavasarį ji buvo iškelta ir pirmą kartą genėtos šaknys. Ką ir galima matyti žemiau, praėjus metams šaknynas yra plokščias, šoninės šaknys stiprios, idealiai tinkančios bonsai medelio formavimui.

Mažalapės liepos (Tilia cordata) šaknys Mažalapės liepos (Tilia cordata) plokščia šaknų sistema

Atvirame grunte auginamų medžių priežiūra

Vienas iš tokio auginimo privalumų yra tai, jog galima pasodinti didelį kiekį augalų būsimam formavimui ir palikti juos savarankiškai augti be būtinybės aktyviai prižiūrėti.

Prieš sodindami pagerinkite substratą net jei nėra būtina (ar neįmanoma) naudoti konteineriniam auginimui skirto substrato. Molingų dirvų laidumo bei drenažo savybėms pagerinti reikia pridėti žvyro, smėlio ar komposto, o smėlingų dirvų pagerinimui pridedama komposto taip pagerinant drėgmės išlaikymą ir augalo aprūpinimą maistingosiomis medžiagomis.

Pirmąjį medelių išsodinimo sezoną ar po šaknų genėjimo reikia rūpintis, kad žemės paviršius neišdžiūtų giliau nei 5 cm., nes šaknynas neturi galimybės skverbtis gilyn vandens paieškoms. Tačiau reikia vengti nuolat šlapio substrato, kadangi tokioje aplinkoje šaknys silpniau auga, medis tampa mažiau atsparus sausrai.

1 m. aukščio medeliai turintys plokščią šaknų sistemą turi būti tvirtinami prie kuolų, kad vėjas neišverstų. Taip pat pasirūpinkite, jog tvirtinimas nepažeistų augalo žievės. Stenkitės tvirtinti kiek įmanoma žemiau kamieno. Būtina, jog vėjui judinant augalą šaknynas nejudėtų, tačiau vėjui siūbuojant viršutinę jo dalį kamienas storėja labiau.

Kovokite su piktžolėmis ir ypač aplink jaunus medžius, kurie gali būti nepakankamai įsitvirtinę konkuruoti su jomis dėl šviesos ir vandens. Ūgtelėjusių medelių apatinės šakos užpavėsintos piktžolių gali nudžiūti.

Prieš sodinant žemės paviršius gali būti dengiamas geotekstile, padedančia kovoti su piktžolėmis, tačiau tai gali sukelti papildomų rūpesčių trumpinant šaknis ar iškasant augalus. Be to, reikia pastebėti, kad neaukštos žolės nedaro žalos medžiui, tačiau gali žymiai sutrumpinti laiką per kurį pradeda formuotis į brandaus medžio panaši žievė.

Reguliarus tręšimas atvirame grunte auginamiems medžiams nėra būtinas, tačiau augimui gali padėti vienkartiniai pavasarinis ir vasarinis tręšimai lėtai tirpstančiomis trąšomis. Ypač skurdesnėse dirvose.

Atvirame grunte auginamų medžių genėjimas

Visų pirma, auginimo atvirame grunte tikslas suformuoti masyvų kamieno pagrindą ir nebari. Kol kamienas nesusiformavęs, nėra reikalo galvoti apie galutinį šakų išsidėstymą jei tai nėra spygliuotis. Paprastai, medžiui pasiekus reikiamą aukštį bei apimtį visos šakos bus per storos naudoti bonsai medelio formavimui, turės būti pašalintos  ir pradėtos auginti iš naujo.

Venkite nuolat trukdyti savo medžiui! Bet koks genėjimas sąlygos mažesnį ūglių bei kamieno apimties prieaugį. Turėkite omenyje, kad kuo daugiau medis paauga, tuo storesnis jo kamienas taps ir tuo gausesnis augimas laukia ateinantį sezoną.

Vienintelis, galimai būtinas, genėjimas yra žiemos metu jei norite kontroliuoti ar nukreipti kamieno liniją pagal tai, kaip jūsų planuose kamienas atrodo pasiekus galutinį etapą. Kaip tai daryti sužinosite straipsnyje (dar neparengtas).

Šaknyno formavimas atvirame grunte

Genėdami atvirame grunte augančių medžių šaknis sulėtinate jų augimą, mažinate tokio auginimo tikslingumą. Tačiau labai svarbu, kad būsimas nebari ir šaknų sistema būtų tinkamai išvystyti. Kitaip rizikuojate jog puikiai išsivystęs kamienas „puošis“ varganu nebari.

Šaknų genėjimas turėtų būti atliekamas ankstyvą pavasarį kaip ir bonsai medeliams. Genimos jos turėtų būti tik skatinant geresnį nebari formavimąsi. Kas antri arba (pageidautina) kas treti metai, iškaskite medį ir apžiūrėkite šaknų struktūrą. Bet kokios šaknys, esančios arti kamieno ir jūsų manymu netinkamos tolimesniam naudojimui (pvz. besikryžiuojančios, augančios netinkamu kampu, per storos arba labai tiesios, nesišakojančios ir be nulaibėjimo) gali būti pašalintos. Jei nebuvote pasodinę augalų ant plokštės, svarbu pašalinti ar bent sutrumpinti žemyn augančias šaknis. Stenkitės pašalinti kiek įmanoma mažiau ir ne daugiau kaip porą stambesnių šaknų per vienerius metus.

Paskutiniaisiais ar dvejus metus prieš galutinai iškasant medį bonsai formavimui, kastuvo pagalba atkirskite šaknis aplink kamieną ankstyvą pavasarį. Taip paskatinsite svarbių smulkiųjų šaknų augimą arčiau kamieno. Pastaba: jokiu būdu ne prie pat kamieno. Taip pražudytumėte augalą.

Harry Harington
Tekstas ir nuotraukos www.Bonsai4me.com

Leave a Comment