Bonsai įrankiai

Bonsai įrankiai

Jūsų pirmiesiems bandymams praktikuotis bonsai medelių auginime, kurie iš esmės apima tik elementarią medelio priežiūrą, pakanka paprasčiausių įrankių. Jais ne ką prasčiau atliksite paprasčiausius darbus nei atliktumėte specialistų naudojamais įrankiais. Paprasčiausiam įrankių komplektui galite naudoti: aštrias žirkles, vielos žnyples, sekatorius (pageidautina prasilenkiančiais ašmenimis), mažas nagų žirklutes smulkiems darbams atlikti bei buką plieninį kablį ar buką medinę lazdelę šaknynui išardyti.

Pirkdami savo pirmuosius japoniškus įrankius, galite juos įsigyti atskirai ar kaip nedidelio rinkinio dalį. Kainos gali labai skirtis, tačiau rekomenduojama pirkti geriausios kokybės įrankius kokius tik išgalite. Pigūs įrankiai dažniausiai būna pagaminti Kinijoje iš minkšto plieno, kuris sąlyginai greitai dėvisi ir greitai atšimpa ašmenys, kuriuos tenka dažnai galąsti. Nors japonų gamybos įrankiai brangesni, jie paprastai pagaminti iš geresnių metalų ir neretai gali tarnauti visą gyvenimą.

Visi įrankiai turi būti tinkamai prižiūrimi. Reguliarus jų valymas bei aštrinimas ne tik pratęsia tarnavimo laiką, bet buki ir nešvarūs įrankiai labiau traiško medieną nei ją kerpa. Dirbant nešvariais įrankiai didėja tikimybė plisti augalų ligoms, todėl jie turi būti sterilizuojami. Augalų syvai lengvai kaupiasi ant ašmenų virsdami tamsiomis apnašomis. Tai galima pašalinti šepečio ar švitrinio popieriaus pagalba.

Bonsai įrankiai

Pagrindiniai bonsai formavimo įrankiai

Pagrindiniai bonsai įrankiai

Pirmieji japoniški įrankiai, kuriuos derėtų įsigyti yra žirklės: ilgomis rankenomis (3) – nesumedėjusių ūglių ir lapų karpymui irtrumpomis rankenomis (1) – grubesniam darbui kaip šaknų trumpinimas. Toliau – genėjimo žnyplės pasuktais ašmenimis (5), kurių dėka šakos nukerpamos švariai ir tiksliai. Vielos žnyplės (2) – rekomenduojamos, nes pagamintos taip, kad galima būtų nukirpti arti žievės esančią vielą nepažeidžiant augalo. Ir galiausiai – genėjimo žnyplės išgaubtais ašmenimis (4). Labai rekomenduojamos, nes jomis galima atlikti labai tikslius, švarius pjūvius šalinant šakas, o dėl ašmenų formos žaizda šiek tiek pagilinama, todėl greičiau užgyja, atrodo tvarkingiau.

Naudingi priedai

Be pagrindinių įrankių rinkinio verta investuoti į kai kuriuos dažniau bonsai medelių priežiūroje naudojamus priedus.

Speciali pasta yra pagrindinė priemonė genėjimo žaizdoms apsaugoti. Šia pasta apdirbti pjūviai užgyja daug greičiau ir yra mažiau prieinami įvairioms infekcijoms ir gerai apsauganti nuo išdžiūvimo, prailginančio žaizdų gyjimo laiką. Naudokite specialias, bonsai medeliams skirtas, žaizdų apsaugos priemones kadangi paprastas sodo tepalas gali būti sunkiai pašalinamas jam sukietėjus, o tai gali sikelti papildomus pažeidimus. Plastilinas ar modelinas sumaišytas su šiek tiek alyvų aliejaus puiki ir pigesnė alternatyva.

Persodinimo metu reikalingi sijojimo tinklai smulkioms dalelėms ir dulkėms atskirti iš naujai paruošto substrato. Šaknų kabliai dažnai naudojami senam substratui pašalinti iš šaknyno ir šaknų iškedenimui, tačiau aš asmeniškai rekomenduojų naudotis rankomis ir vagomosiomis lazdelėmis. Tai mažiau žaloja pirmą kart sodinant augalą ar eilinio persodinimo metu.

Pagrindinė priemonė vazonų drenžo skylių apsaugojimui nuo žemių išbyrėjimo – drenažinis tinklelis.

Be to, nedidelis peilis, nedidelis rankinis pjūklas ir sukamas padėklas nėra būtini tačiau dažnai naudojami.

Viela

Viela dažnai naudojama bonsų formavime naujai šakų bei kamieno padėčiai suteikti. Ji taip pat reikalinga naujai pasodintiems medžiams įtvirtinti konteineriuose bei drenažo tinkleliams fiksuoti.

Vielavimo technikos aptariamos kituose įrašuose, bet būtina turėti bent nedidelį kiekį skirtingo storio vielos naudojimui ateityje.

Specialiai pagamintos aliumininės vielos galima įsigyti bonsai parduotuvėse ar, rečiau, sodo centruose. Verta įsigyti trijų ar keturių skirtingų storių vielos gebančios išlaikyti skirtingo storio šakas bei kamienus naujai suteiktose pozicijose. Rekomenduočiau pirmiausia pirkti 1 mm., 2 mm., 3 mm. ir 5 mm. storio vielą. 1 mm. skersmens viela greičiausiai bus dažniausiai naudojama, o 5mm. bus naudojama tik storesnėms šakoms ir kamienams lenkti.

Japonai tradiciškai naudoja varinę vielą dėl jos didesnio tvirtumo, tačiau ji tampa vis mažiau populiari ir sunkiau pasiekiama.

Reikia pastebėti, kad plastiku apvilkta viela parduodama sodininkystės prekybos centruose ir dalis kitų alternatyvų bonsai formavimo vielai yra ne tik prastai atrodančios, turinčios menką laikomąją galią, bet taip pat sudėtyje turi metalų, galinčių sukelti žymia žalą (atskirais atvejais pražūtingą) medžiams, jei jomis augalai vieluojami.

Parengta pagal Bonsai4me.com
Nuotraukos: Bonsai4me (1)

Leave a Comment