Smulkiavaisis bonsai fikusas

Kaip suformuoti bonsą iš fikuso (Ficus)?

Smulkiavaisis bonsai fikusasSenokai jau berašiau šiuose puslapiuose, bet prieš savaitę gavau laišką iš p. Dainiaus su vienu kitu klausimu apie smulkiavaisį fikusą (Ficus microcarpa). Gera proga parašyti kažką naujo (gal seno) ir prisiminti bonsai medelių temą. Vienas iš klausimų buvo kaip iš jau minėto fikuso šakelės užsiauginti gražų bonsai medelį.

Visų pirma, kad augalą galima būtų pavadinti bonsai medeliu, jis turi atitikti gana nemažai visokiausių reikalavimų. Tokių augalų galite pamatyti parodose arba pas šiuos kūrinius auginančius meistrus. Pastaruoju atveju, net jei medis yra kokioje nors formavimo stadijoje ir auga tarkim tiesiog kokioje nors medinėje dėžėje, o ne plokščiame keraminiame konteineryje, vistiek nekyla abejonių, jog tai „bonsas“. Tokiam efektui pasiekti reikia daugybės laiko, darbo ir žinių.

Lietuvos gėlių parduotuvėse pardavinėjami medeliai taip pat pristatomi kaip bonsai, bet mano akimis žiūrint jie netelpa į aukščiau aprašytą ketegoriją ir dažniausiai juos vertinu tik kaip galimus ruošinius bonsai medelio formavimui. Gana neretai šie ruošiniai būna nelabai tikę tokiam darbui. Masinei prekybai auginami augalai turi gana nemažai trūkumų, nes juos auginant siekiama greito rezultato ir nepaisoma daugelio formavimo taisyklių, kurios šiaip jau yra svarbios. Ne visada būna įmanoma tuos trūkumus pašalinti. Neretai šie medeliai nukenčia galutiniuose prekybos taškuose dėl netinkamos priežiūros. Atsiranda dar daugiau trūkumų estetikoje net jei medis nėra nualintas. Kaip bebūtų, šiems medeliams užauginti ir suformuoti taip pat reikėjo ne vienų metų, nors jų dar ir laukia netrumpa kelionė.

Visi minėti medeliai kažkuriuo metu buvo užauginti/užaugę iš sėklų ar padauginti vegetatyviškai (auginiais, įprastomis ar orinėmis atlankomis, skiepijant). Tai neatsiejama kiekvieno prieš jus esančio bonsai medelio dalis. Bet sėti sėklą ar besti auginį į žemę galvojant, kad tai bus bonsas – labai drąsu. Tai iššūkis kantriausiems. Bonsų formavimui paprastai pasitelkiamos kitos technikos, naudojami paaugę ar net brandūs medžiai taip sutrumpinant viso proceso laiką. Bet tikrai yra žmonių, kuriems tai yra pavykę.

Kartais galima išgirsti, kad turite apsišarvuoti kantrybe. Manau, kad tai netiesa! Tai ne karas ir šarvai nepadės kokie jie bebūtų. Turite mėgti tai ką darote, pamatyti sprogstančio pumpuro grožį ir jėgą, „išgirsti“ metų laikų kaitos ritmą kaip muziką ir pan.

Nepaisant to, formuosite iš naujo mažo augalo bonsai medelį ateityje ar ne, jis priklauso tik nuo jūsų. Tai gyvas organizmas su savais poreikiais ir jo klestėjimas priklauso tik nuo jūsų indėlio. Dar vis sklando mitas, kad bonsai medelius reikia auginti kuo skurdžiau, bet tai yra klaida. Jūsų tikslas yra, kad medis augtų kuo sveikesnis, kad jam netrūktų šviesos, vandens, maisto medžiagų, kad jo nepultų ligos ir kenkėjai. Tik aktyviai augantį augalą galėsite formuoti. Ligotus, silpnus augalus reikia pirmiausia „pastatyti ant kojų“ ir tik tada, objektyviai įvertinus jų būklę, imtis atsargaus formavimo.

Nusprendus iš sėjinuko ar įšaknydinto auginio formuoti bonsai medelį reikia žinoti keletą dalykų.

Visų pirma – turite turėti kokią nors viziją, kaip medelis turėtų atrodyti ateityje. Neretai pradedantieji į tai nežiūri rimtai ir šiandien siekia vienokio rezultato, po savaitės – kitokio, po pusės metų vėl persigalvoja. Per tiek laiko medis net nespėja pradėti normaliai augti, o jei pradedate dar ir karpyti jį – sulėtinate jo augimą, nors jūsų tikslas yra visai priešingas. Čia pradėjom kalbėti apie fikusus, kurių augimas tęsiasi beveik ištisus metus. Kalbant apie mūsų krašto augalus, kuriems reikalingas ramybės periodas žiemą ir kurie negali būti auginami patalpose, viskas vyksta dar lėčiau. Jau minėjau, kad yra nemažai visokių taisyklių, kurių dera laikytis. Laikykitės kokio nors pasirinkto tradicinio stiliaus.

Kalbant apie stiliaus pasirinkimą reikia paminėti, jog ne kiekvienas formavimo stilius tinka vienai ar kitai augalo rūšiai. Taip yra dėl vienokių ar kitokių konkrečios rūšies savybių. Jei norite sėkmės, neturite to ignoruoti. Atlikite vaizdų paiešką internete, pasižiūrėkite kokius augalus žmonės formuoja iš jūsų turimų augalų. Venkite internetinių parduotuvių parduodančių bonsai medelius, tai nėra tinkami pavyzdžiai (yra tinkamų, bet abejoju ar juos rasite pirmiausia, jei apskritai rasite).

Kadangi čia pagrindinė kalba apie fikusus, kurių dauguma yra tropikų augalai, turite suprasti, kad ne visi internete matomi pavyzdžiai yra mūsų „nosims“. Lietuvos parduotuvėse parduodami ir internete matomi patrauklūs pavyzdžiai buvo auginami palankiose fikusams arba kontroliuojamose klimato sąlygose. Pavyzdžiui natūraliose augimvietėse šie augalai nesunkiai išaugina orines šaknis ant kamieno ir šakų, bet mūsų butuose oras yra per sausas ir tai pasiekti yra sunku.

Pratęsiu temą artimiausiu metu.

Leave a Comment