Smulkiažiedė pušis (Pinus parvifolia)

Kiek kainuoja bonsai?

Smulkiažiedė pušis (Pinus parvifolia)

Milijonais įvertinta bonsai pušis (Nuotrauka: Jonas Dupuich)

Tarp daugybės sklandančių mitų bei gandų apie bonsų amžių, nepaprastai sudėtingą priežiūrą ir pan. neretai aptarinėjama ir jų vertė, kurią dauguma pradedančiųjų suvokia kaip kainą. Tai turbūt vienas labiausiai intriguojančių klausimų pradedantiesiems. Tiksliau atsakymai į tokį klausimą.

Mūsų parduotuvėse bonsų (jei apskritai tuos augalus galima taip vadinti) galima įsigyti nuo keliolikos litų iki dešimtim tūkstančių litų įkainotų stambių augalų didžiuosiuose sodo centruose. Didžioji dauguma importuoti masinei prekybai masiškai užauginti augalai ir tai atsakymas kodėl jie tokie pigūs, nors girdėjote visai ką kitą. Žinoma, stambieji ir patys didžiausi kur kas brangesni, nors tai visai nereiškia, kad jie ko nors verti pilnaja žodžio bonsai prasme. Nepaisant kainų dar neteko matyti meno kūrinio pardavime.

Medelynuose galima rasti formuotų stambesnių sodo augalų. Jie dažniausiai importuoti ir nors pardavėjų vadinami bonsais ar bonsiniais, greičiau artimesni topiary (dekoratyvinis karpymas/formavimas) nei bonsams ar niwaki. Priklausomai nuo rūšies, augalų dydžio, formavimo sudėtingumo jų kainos neretai prasideda keturženklėmis sumomis.

Lietuvos augintojai vis dažniau bando ir patys užauginti panašių augalų ir atrodo taip pat turi pretenzijų į bonsai. Šių kainos kiek mažesnės arba panašios (nelygu augintojo supratimas). Deja, dauguma matytų bandymų toli gražu ne tokie vykę kaip importiniai, nors importuotas taip pat nereiškia, kad vykęs. Tiesa, prieš eilę metų Kaune mačiau parduodamą apie 1 m aukščio gana stambią pušį, kurią galima būtų vadinti bonsai. Tuomet ją pardavinėjo už 3000 lt., bet nuo tada daug vandens nutekėjo.

Teko pastebėti ir vieną kitą ‘vietinį neūžaugą’, iš natūraliai pas mus augančių medžių rūšių. Labai nesigilinau, bet neabejoju, jog jie buvo pristatinėjami kaip bonsai ar bent jau tinkantys šiam reikalui. Tokio net nepastebėtum jei kaina akių nebadytų. Tada jie kainavo maždaug po 100 lt ir, mano manymu, gerokai per daug tokiems egzemplioriams, nes žodžiai kreivas ir gumbuotas buvo labai jau tiesiogiai suprasti. Kreivu galima pavadinti vertingo bonso kamieną, bet žodis kreivas taip pat gali reikšti bjaurus.

Kalbant apie tuos vadinamus tikruosius bonsus, kaina gali tikrai nustebinti. Vien tinkama medžiaga (augalai) įspūdingo bonsai medelio sukūrimui gali kainuoti labai daug. Lietuvoje neturime tokių sąlygų, kad galima būtų lengvai rasti neeilinių egzempliorių gamtoje. Be to, labai nedaug augintojų gali pasiūlyti tai kas tiktų tokiam darbui, o brandūs importuoti augalai brangūs. Ir turbūt ant rankų pirštų galima būtų suskaičiuoti žmones drįstančius, o dar svarbiau gebančius, iš vertingų ir perspektyvių augalų suformuoti tai, kuo daugelis žavisi vartydami nuotraukas. Taigi, neverta tikėtis paprastai ir pigiai rasti įspūdingą kūrinį.

Keliaujam už Lietuvos ribų. Ne taip senai daug debatų sukėlė melsvoji pušis (Pinus parviflora) pardavinėta Japonijoje ASPAC 2011 (11th Asia-Pacific Bonsai and Suiseki Convention & Exhibition). Įspūdingas augalas buvo pasiūlytas už 100,000,000 jenų. Dabartiniu kursu tai būtų maždaug 3,4 milijonai litų!!!

Pasak nuotraukų autoriaus sekančią renginio dieną augalas pasipuošė užrašu ‘Parduota’. Tiesa, nežinia už kokią sumą pušis buvo parduota.

Kitas klausimas, ar gali kas nors vieną ar kitą augalą pirkti už iš pažiūros neadekvačią kainą? Tai turbūt priklauso tik nuo interesantų perkamosios galios, poreikių, supratimo kas yra kas, prieinamos pasiūlos ir pan., bet taip, gali. O pats unikalaus bonso ar kito formuoto augalo įvertinimas pinigais yra labai subjektyvus reikalas.

Akims paganyti daugiau minėto nuotraukų autoriaus įamžintų bonsų su kainomis.

Bonsai Japoninės pušys - Pinus thunbergii (Nuotrauka: Jonas Dupuich)

Japoninės pušys kainuojančios virš 5000 litų.

Bonsai klevas Acer

Klevas kainuojantis 13000 litų. (Nuotrauka: Jonas Dupuich)

Bonsai Seglinis - Stewartia

Seglinis. Kaina: virš 10000 litų. (Nuotrauka: Jonas Dupuich)

Nuotraukų autorius: Jonas Dupuich
www.bonsaitonight.com
Nuotraukų licencija: Creative Commons License

Šiek tiek žibalo senam įrašui. Praeitą savaitę (2014-07) teko lankytis viename Norvegijos medelyne greta Drammen’o. Tarp daugybės formuotų medžių bei krūmų galima įsigyti ir vieną bonsai melsvąją pušį (Pinus parviflora) ‘Glauca’. Be konsultanto pagalbos nedrįsau ieškoti informacinio lapelio su kaina medelio pernelyg sutankėjusiame vainike. Vaizdo įraše jis jau matomas ir puošiasi 48 000 Norvegijos kronų suma. Dabartiniu kursu tai beveik 20 000 litų arba 5 700 eurų.

Leave a Comment