Kew Pinus parviflora bonsai

Kew bonsai

Prieš porą dienų lankiausi Karališkuosiuose soduose (Kew gardens) Londone. 132 hektarus užimantiems sodams apžiūrėti reikia tikrai nemažai laiko, tad turint vos kelias valandas reikia gerai žinoti ką norite pamatyti.

Teko girdėti apie sode esantį ‘bonsai namelį’. Žinant šios organizacijos veiklos mastus ir sodų dydį, „bonsai namelis“ skambėjo labai kukliai ir tikėjausi rasti kažką įspūdingesnio nei minėtas apibūdinimas. Bet informacija nebuvo labai klaidinga, radau nedidelį šiltnamį (šiltnamio koordinatės 51.481705, -0.288534) su dešimčia bonsai medelių.

Iš tiesų Kew bonsai kolekciją sudaro daugiau nei 50 medžių. Viešai eksponuojami iki 10 medžių. Keičiantis metų laikams nuolat keičiama ir ekspozicija. Didžiąją kolekcijos dalį sudaro 2001 metais Ruth Stafford-Jones dovanoti medžiai, kuriuos ji surinko per daugiau nei 25 metus, lydėdama vyrą verslo kelionių į Japoniją metu. Tarp minėtų medžių yra ir du kininiai kadagiai (Juniperus chinensis), kurių amžius siekia daugiau nei 85 metus ir tai turbūt seniausi išlikę importuoti bonsai medeliai Britanijoje.

Kolekcijoje yra didelis plaštakiškasis klevas (Acer palmatum) ir senas kadagys, kadaise priklausę Kyuzo Murata, bonsai pasaulyje žinomam už tai, kad Antrojo pasaulinio karo metu išgelbėjo Japonijos imperatoriaus kolekciją. Taip pat kolekcijoje yra visterija (Wisteria), eksponuojama tik gegužės mėnesio pradžioje šiam augalui žydint.

Šiuos bonsai medelius prižiūri Kew bonsai specialistas Richard Kernick. Kaip pirmasis Kew bonsai specialistas jis pradėjo dirbti 2004 metais. Kasmet pavasarį persodina apie ketvirtadalį sodo kolekcijos, žiemą vieluoja, geni vegetacijos sezono metu, stebi ir laisto iki 3 kartų dienoje per vasaros karščius. Kadaise mėgėjiškai susidomėjęs bonsai menu prižiūri ir savo medelių kolekciją. Kai kuriuos savo medžius augina jau daugiau nei 20 metų.

Prie įėjimo į šiltnamį kaba perspėjimai apie įrengtą ir veikiančią signalizaciją. Prašoma neliesti medžių.

Žemiau – japoninė pušis (Pinus thunbergii Parl.). Apytikris šio medžio amžius 80 m.  Kaip įprasta auginti spygliuočius, ši pušis auginama neglazūruotame konteineryje, kuris pagamintas Tokoname mieste Japonijoje. Šio miesto keramikos gamybos istorija siekia daugiau nei 900 metų. Japoninė pušis yra įprasta Japonijos ir Pietų Korėjos pakrančių rūšis, pakanti druskingoms pajūrio sąlygoms ir audroms. Japonijos sodininkai formuoja šias pušis bambuko stiebų ir virvių pagalba, suteikdami šakoms plačių plokščių „pagalvių“ formą, bandydami atkartoti gamtos kūrinius, augančius pajūrio skardžiuose.

Toliau esantis kininis kadagys (Juniperus chinensis L.) į Kew kolekciją pateko 1968 metais iš Lodder bonsai medelyno Olandijoje. Manoma, kad šiam medžiui daugiau nei 70 metų.  Tai turbūt vienas seniausių išlikusių importuotų bonsai medžių Britanijoje. Informacinėje lentelėje esanti šio (gal tai ir ne tas pats egzempliorius) medžio nuotrauka daryta 1946 metais.

Ši melsvoji pušis (Pinus parviflora Siebold et Zucc.) įsigyta 1966 metais iš Mansei-en bonsai medelyno (Omiya, Japonija). Šiam medžiui apie 100 metų. Daugiau nei 50 metų auginamas konteineryje ir tai reiškia, kad greičiausiai yra rastas gamtoje. Melsvoji pušis yra tipinė Japonijos kraštovaizdžio rūšis. Jos mediena naudojama pastatų statyboje, skulptūroms.

Plaštakiškasis klevas (Acer palmatum Thunb.) ‘Arakawa’  – daugiau nei 40 metų amžiaus. Buvo išaugintas iš 1967 metais iš Japonijos atsiųstų sėklų ir augintas konteineryje. Šis kultivaras pasižymi labai gruoblėta žieve ir nuostabiais lapais. Šiltomis saulėtomis rudens dienomis klevų lapai nusidažo sunkiai apsakomomis spalvomis. Informacinėje kortelėje esančioje nuotraukoje galite matyti šalia bonsai klevo eksponuojamą mažytį bonsai kaulenį (Cotoneaster). Tokiu būdu sukuriama perspektyva kompozicijoje.

Kininis kadagys (Juniperus chinensis L.). Prie šio augalo nebuvo lentelės su išsamesne informacija. Auga neglazūruotame konteineryje.

Paprastoji pušis (Pinus sylvestris L.) be išsamesnės informacijos. Europinis maumedis (Larix decidua Mill.) užaugintas iš sėklos Jungtinėje Karalystėje ir yra daugiau nei 50 metų amžiaus. Neglazūruotas konteineris pagamintas Japonijoje. Maumedžiai vieni iš nedaugelio spygliuočių kasmet metančių savo lapiją. Gamtoje augantys maumedžiai gali pasiekti 45 metrų aukštį, o kamieno skersmuo gali siekti 1 metrą.  Ištveria -50°C šalčius. Mediena kieta ir tvirta. Plonos medienos juostos lanksčios, vertinamos gaminant jachtas.

Kininis garlis (Pseudocydonia sinensis (Thouin) C. K. Schneid.) įsigytas iš bonsai medelyno Nagoya mieste, Japonijoje. Medžio amžius – daugiau nei 130 metų. Konteineris pagamintas britų keramiko Bryan Albright. Gamtoje garlis užauga iki 18 metrų aukščio. Šis bonsai medelis pavasarį sukrauna daugybę rožinių žiedelių, turinčių po penkis žiedlapius. Vaisius subrandina labai retai. Natūraliai auga Kinijoje, Korėjoje ir Japonijoje, kur yra žinomas pavadinimu „Karin“. Kinai šį augalą naudoja tradicinėje medicinoje. Mediena gali būti naudojama muzikos instrumentų gamyboje.

Plaštakiškasis klevas (Acer palmatum Thunb.) iš Toju-en medelyno Japonijoje. Iškastas gamtoje. Konteineris pagamintas Jungtinėje Karalystėje keramiko Bryan Albright. Skirtingai nei spygliuočiai, lapuočiai bonsai medeliai dažnai sodinami į glazūruotus ryškius konteinerius, kurie padeda pabrėžti auginamo medžio lapų ar žiedų spalvą. Plaštakiškieji klevai gali labai skirtis savo dydžiu, lapų forma, spalvomis. Daugumos kultivarų lapija rudenį nusidažo ryškiomis spalvomis, kaip ir informacinės kortelės nuotraukoje esantis A. palmatum ‘Bloodgood’.

Vaisuolė (Callicarpa japonica Thunb.). Šį medelį uogos puošia visą žiemą. Tai lapus metantis krūmas, natūraliai augantis Japonijoje, Kinijoje, Taivane, Korėjoje.

Linkiu visiems gerų naujų metų.

Šiame įraše esančioms nuotraukoms suteikiu Creative Commons Autorystė licenciją. Tai reiškia, kad galite naudoti šias nuotraukas savo reikmėms be atskiro leidimo su sąlyga, jog puslapiuose, kur naudojamos nuotraukos, bus atgalinės nuorodos į sodininkas.com puslapius.

Didesnes nuotraukas nekomercinėms reikmėms galite parsisiųsti iš internetinės svetainės Stockvault.net atlikę paiešką ‘bonsai’. Šiuo metu didžiąją dalį bonsai medelių nuotraukų šioje svetainėje sudaro Sodininkas.com nuotraukos. Arba, jas galite rasti sodininkas.com galerijoje konkrečioms rūšims skirtuose kataloguose.

Loading
Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Leave a Comment