Grybų auginimas

Pleurotus ostreatusJau antri metai dairausi į pardavinėjamus grybus. Ne pačius grybus, bet auginimui skirtą grybieną, kuri gali būti parduodama atskirai arba kaip mėgėjiškas, pilnai auginimui namuose paruoštas, rinkinys.

Grybų auginimas skamba patraukliai, bet skaitomuose straipsniuose buvo minimas substrato sterilizavimas, sterilios aplinkos sąlygos, autoklavai, HEPA filtrai ir pan. Neturiu galimybės skirti atskirą patalpą kelių grybų užauginimui, neturiu noro investuoti į brangią įrangą ir neturiu tiek laisvo laiko visoms reikalingoms procedūroms atlikti.

Šiemet pasirįžau eksperimentui supratęs, kad visos tos sąlygos ir įranga tikrai reikalinga, bet reikalinga grybus auginant komerciniais mastais. Tai suteikia augintojui galimybę kontroliuoti visą auginimo procesą. Norint užsiauginti keletą grybų, viso to visai nereikia.

Vienas lengviausių būdų išbandyti savo jėgas auginant grybus – įsigyti auginimui paruoštą rinkinį. Jų galima užsisakyti internetu, o gal ir rasti didesniuose sodo centruose. Gaunate viską ko reikia. Tereikia laistyti, purkšti. Ruošinys neturi būti pasenęs jei norite sulaukti sėkmės ir ant tokio produkto pakuotės turi būti nurodyta kiek jis tinkamas naudoti (ir tai galioja tik laikant produktą tinkamose sąlygose, bet to negalite tikėtis iš eilinių prekeivių).

Atmečiau šį būdą kaip neatitinkantį mano reikalavimų. Pirmiausia, tai gaunasi brangu. Antra – noriu kažko išmokti ir išbandyti savo “kailiu”, ko panašus rinkinys nesuteikia. Trečia – noriu tęstinumo, sąlyginės galimybės auginimo procesą vystyti toliau ir “valgyti neribotą kiekį grybų iš vieno pirkinio”. Ketvirta, penkta, šešta ir t.t.

Kitas būdas, kuris gali pasirodyti paprastas ir viliojantis, bandyti užsiauginti savų grybų iš parduotuvėse pirktų ir maistui skirtų grybų. Tam tikrais atvejais ir turint tam tikrų žinių tai įmanoma, bet tikrai nemanau, kad tai geriausias būdas pradėti pažintį su grybų auginimu. Tikėtina, kad nepavykus eksperimentui mesite šį užsiėmimą ar atidėsite ilgesniam laikui.

Pats geriausias būdas (taip manau šiuo metu) – įsigyti grybienos iš patikimų šaltinių ir taip pradėti savo “mokslus”. Ne grybų auginimo verslą, kaip gali pasirodyti skaitant kai kuriuos straipsnius. Ypač jei jūsų kasdieniai užsiėmimai nutolę nuo gamtos.

Mokytis yra ko, bet tikrai nereikia laboratorijos ir sterilių sąlygų saviems grybams užauginti. Dalis grybų gali augti ant šieno, kavos tirščių, medžio drožlių ar net kartono. Tai tikrai pasiekiama kiekvienam ryžtingam :).

Šį tekstą rašau praėjus mėnesiui po nuotraukoje matomos grybienos gavimo ir jau ragavau savo augintų kreivabudžių (Pleurotus).

Leave a Comment