Kibiras grybų auginimui

Konteineriai grybų auginimui

Kibiras grybų auginimuiŠiemet prasidėjo mano artimesnė pažintis su grybais. Kalbu apie tikrus…  Pradžioj draugų pievagrybių priežiūra. Vėliau grybienos įsigyjimas, apie kurį jau rašiau.
Pirkau gluosninės kreivabudės (Pleurotus ostreatus) grybienos. Tai pirmas pasirinkimas pradedantiesiems grybų augintojams. Ir nors jau mačiau internete, kad auginamos jos plastikiniuose maišuose, nebuvau tuo pasirūpinęs.
Pirmąją savo grybieną susluoksniavau su šienu į maisto šaldymui skirtus “užtraukiamus” plastikinius maišelius, tačiau bet koks pakankamai didelis ir tvirtas  permatomas maišas tiks. Gali būti ir nepermatomas, tačiau skaidrios sienelės leidžia stebėti grybienos vystymąsi, greičiau pastebėti grybų konkurentų užkratus ir pan.
Specializuotos parduotuvės parduoda specialius grybų auginimui skirtus maišus. Šie paprastai turi vienokius ar kitokius filtrus, leidžiančius vykti dujų apykaitai, bet neleidžia į substratą patekti pelėsių sporoms, vabzdžiams ir pan. Nepirkau šių maišų sąmoningai, stengdamasis išvengti bet kokių papildomų išlaidų ir bandydamas panaudoti tai kas yra po ranka.
Galima sutikti terminą ‘straw log’. Pažodžiui verčiant tai būtų ‘šieno rąstas’. Kalbama apie šieno prikimštus siaurus ir ilgus plastikinius maišus, kurie gal kiek ir primena medžio rąstus. Bet net ir mažesni, minėto panašumo neturintys, šieno prikimšti maišai taip vadinami.
Pradėjau naudoti plastikinius maišelius nuo duonos, kuriuos vistiek išmetam ir jie niekur kitur nėra pritaikomi. Tiek savo forma, tiek dydžiu man jie puikiai tinka.
Neturint specialių patalpų auginimui gali būti patogiau naudoti plastikinius kibirus, kuriuos galima sustatyti vieną ant kito taip taupant užimamą plotą. Nuotraukoje matomas plastikinis skaidrus 5l talpos kibiras, kuriame buvo skrudinti kukurūzai.
Taip pat naudoju nedidelius plastikinius kibirėlius nuo jogurto ir kitų maisto produktų. Jie nėra permatomi, bet tvirti ir daug kartų panaudojami pakartotinai. Taip pat juos patogu sustatyti kokioje nors spintelėje, mat grybienai vystytis nereikia šviesos. Juose auginu grybieną, kurią vėliau maišau su šiaudais ir kemšu į maišus. Bet apie tai atskirai.
Plastikinis vazonas su grybienaKažkur skaičiau apie plastikinių augalų vazonų naudojimą, bet nebuvo išsamesnės informacijos. Dar tik pradėjau bandymą su vazonais.
Taip pat galima auginti buteliuose. Turiu porą netrukus derėsiančius plačiakaklius skaidrius butelius nuo sulčių ir skirtingos talpos butelius nuo pieno. Tik užpildyti juos šienu ir grybiena nėra taip spartu kaip maišą.
Bandymui auginti ant palangės panaudojau du skaidrius indelius nuo vynuogių. Apatiniame susluoksniuota kartoninės dėžutės nuo kiaušinių ir grybiena. Viršutinis – gaubtas, prilaikantis drėgmę viduje. Rezultatų dar laukiu.
Didžiausia problema čia tai, kad visur naudojamas plastikas. Turbūt prieš metus namuose pradėjom kalbėti apie plastiko atsisakymą ir dairausi alternatyvų grybų auginime taip pat. Galima juos auginti stiklainiuose, bet to dar nebandžiau. Arba auginti visai be konteinerių. T.y įrengti grybų lysvę sode.

Leave a Comment