Pirmasis grybų derlius

Formuojasi kreivabudėsValgyti savo užaugintus grybus tikrai nuostabu. Auginant kreivabudes (Pleurotus) ant šieno (nelygu aplinkos sąlygos, šieno kiekis, grybų atmaina), pirmuosius grybus galite valgyti jau po trijų savaičių.

Tai neilgas laiko tarpas lyginant su augalų derliumi, bet tikrinant kasdien ir žiūrint kaip grybiena ir grybai auga, tas laikas trunka amžinybę.

Pradžioje gerai nežinojau ko tikėtis ir ko ieškoti. Pro skaidrias sieneles stebint substratą apraizgytą vis tankėjančiomis baltomis gijomis viskas atrodė gerai, bet kaip žinoti, kad grybai pradės augti?

Pirmieji bandymai buvo plastikiniuose maišuose. Pamačiau pirmuosius “mazgelius”, susidariusius tarsi tarp šieno ir maišelio sienelės. Galiausiai tie mazgeliai augdami pradėjo stumti ir deformuoti sieneles. Teko atsargiai prapjauti plastiką ir “išleisti” grybus.

Būsimi grybaiJau minėjau, kad nenaudojau jokių spec. įrenginių kaip autoklavai ir pan., nebandžiau sukurti sterilių sąlygų. Grybiena, mano manymu, puikiai augo, neturėjau problemų ir su užkratais.

Tačiau yra vienas dalykas, kuris man pasirodė kaip problema. Tai oro drėgmės palaikymas. Namuose tai sunku pasiekti be papildomų konstrukcijų ir apšvietimo. Išlindus pirmiesiems grybams įvilkau viską į didesnį maišą. Drėgmės pakako, bet trūko šviesos ir šviežio oro. Stiebai išstypo, kepurėlės buvo mažos.

Išnešiau maišus į sodą ir sudėjau į nemažą plastikinį indą su šiek tiek vandens, kuris garuodamas turėjo pakelti aplinkos drėgmės lygį. Pastačiau po batutu, saulės neapšviečiamoje vietoje. Nepaisant šių pastangų pirmieji pradėję augti grybai ir dalis užuomazgų sudžiūvo ir nustojo augti. Nuolatinis indo sienelių ir maišų purškimas šiek tiek gelbėjo ir pradėjo formuotis naujos užuomazgos, kurios šiaip ne taip virto valgymui tinkamu derliumi. 110 g naudingos masės kreivabudžių. Tačiau buvo akivaizdu, kad per sausa ir praradau nemažai grybų, kurie kitomis aplinkybėmis lyg ir būtų turėję galimybę pilnai užaugti. Tas pats vyko su buteliuose ir gėlių vazone augančiais grybais.

Gluosninės kreivabudės Gluosninės kreivabudės

Pirkti dar vieną šiltnamį ir statyti nuolatiniame pavėsyje?.. Būtų nemaža investicija už kurios kainą galima būtų nupirkti nemažai maistui paruoštų grybų. Gal dar atrasiu kaip tai apeiti. Be to, “bėga” shiitake (Lentinula edodes) grybiena. Pastarieji berods geriau toleruoja sausesnį klimatą.

Leave a Comment