Keramikinio vazono gręžimas

Niekam, auginančiam augalus, nekils klausimas kodėl reikėtų gręžti vazoną. Auginantiems augalus bet kur, tai bus aktualu vėliau, kai dėl drenažo skylių nebuvimo inde augalai pradės nykti.

Man terminas ‘vazonas’ reiškia indą tinkamą augalų auginimui. Viena pagrindinių tokio indo savybių – drenažo skylės, leidžiančios vandens pertekliui nutekėti. Jei kokioje nors parduotuvėje matau indus vadinamus vazonais be drenažo skylių, laikau tai klaidinančia informacija. Labiau patyrę augintojai į tai nebekreipia dėmesio ir renkasi teisingai, bet taip apmulkinami nepatyrusieji.

Taip pat neretai būna, kad tinkamo vazono nepavyksta rasti, bet randate į vazoną panašų indą, kuris savo apipavidalinimu ir forma puikiai tiktų jūsų poreikiams, bet neturi drenažo skylių. Tai lyg ir nėra apgaulė, tokie indai skirti neišvaizdiems vazonams įstatyti ir kartu atlieka lėkštelės po vazonu vaidmenį. Tokiu atveju nepatyrę augintojai neretai nugalabija savo gėles, nes pamiršta išpilti išoriniame inde užsistovėjusį vandenį. Bet kai kuriuos tokių indų galima paversti vazonais išgręžus juose drenažo skyles.

Nerijus, Sodininkas.com facebook puslapyje, teisingai pastebėjo, kad indai glazūruotu vidumi nėra tinkami augalų auginimui. Į tai turėtumėte atkreipti dėmesį prieš sodinimą (dar geriau prieš pirkimą).

Jei tai pirmas kartas kada susidūrėte su specializuotais įrankiais ir neturite jokio supratimo ko griebtis, reiktų skirti šiek tiek laiko tam išsiaiškinti. Jūsų sėkmė priklausys nuo pastangų, o ne nuo atsitiktinumo.

Nuotraukoje iš kairės į dešinę: 1) 10 mm skersmens, betonui gręžti skirtas grąžtas. Juo ir pragręžiau rodytą bliūdelį, prieš tai pragręžęs 5 mm grąžtu; 2) 10 mm metalo grąžtas; 3) 9,5 mm medienos grąžtas.

Įprasti vazonai nėra labai kieti, bet jie trapūs. Nepaisant minkštumo, turite pasirinkti tinkamą grąžtą. Tai greičiausiai bus betono/mūro grąžtas (gal būt tiktų universalus). Pvz. galite sėkmingai gręžti medieną metalui skirtu grąžtu, bet nepavyks gręžti betono medžiui skirtu grąžtu. Naujas grąžtas visada geriau nei naudotas.

Nenaudokite jokio spaudimo. Leiskite grąžtui atlikti visą darbą. Nenaudokite daug apsukų. Kantrybė jūsų sėkmės garantas.

Jei norite išgręžti didesnę skylę, padarykite pradžią mažesnio skersmens grąžtu. Porcelianui teks paieškoti specialaus grąžto.

Aukščiau esančioje nuotraukoje jau pragręžtas indelis. Kairėje pusėje vidinė glazūruota dalis. Dešinėje – išorinė neglazūruota. Jei gręšite augalams tinkamesnį indą turbūt bus atvirkščiai t.y. išorė glazūruota, o vidus ne.

Greičiausiai turėsite gręžti iš išorės, nes su paprasčiausiais įrankiais bus sudėtinga arba neįmanoma pasiekti dugną.

Glazūruotą pusę pradėti gręžti bus sudėtingiau. Ypač jei paviršius išgaubtas į išorę. Pradėjęs suktis grąžtas ims slysti. Jei sudėtinga grąžtą išlaikyti vienoje vietoje pabandykite ant gręžiamo paviršiaus užklijuoti lipnios juostos gabalą.

Leave a Comment