Porcelianinių plytelių gręžimas

Pernai kovo pabaigoje Instagram paskyroje skelbiau porą nuotraukų, kuriose galite matyti plytelėje kampiniu šlifuokliu išpjautą apvalią drenažo skylę. Šios skylės porceliano plytelėse skirtos apšvietimui ir jas galima tik išgręžti.

Tam naudojom vamzdinius grąžtus su deimantinėm „karūnom“. Ir čia gali būti du būdai.

Pirmas – specialus laikiklis laiko vamzdinį grąžtą, kurio centre įsistato nedidelio skersmens kiek ilgesnis grąžtas (žinoma, atitinkantis gręžiamą medžiagą). Pastarasis, pragręžęs paviršių laiko vamzdinį gražtą vienoje vietoje ir neleidžia jam nuslysti. Mano nuotraukoje tas ilgesnis grąžtas jau nulūžęs ir šio būdo panaudoti nepavyko.

Antras – naudojamas vamzdinį grąžtą atitinkantis šablonas, kurio dėka išvengiama slydimo gręžimo pradžioje. Šiuo atveju mažesnio skersmens grąžtas nėra reikalingas.

Perkant grąžtus kartais komplekte jau būna vienoks ar kitoks šablonas. Jis vienaip ar kitaip tvirtinasi prie gręžiamo paviršiaus. Jei įmanoma, šabloną galima tvirtinti spaustuvais arba tiesiog atsistojus ant jo.

Mano atveju centrinis grąžtas nulaužtas, o šablono neturėjom. Bet turėjom plytelės juostą, kurioje buvo atliktas bandomasis gręžimas. Ši juosta ir buvo panaudota kaip šablonas.

Šablonas reikalingas tik gręžimo pradžioje. Pragręžus porą medžiagos milimetrų grąžtas nebeiššoka ir šablonas nėra būtinas. Tačiau šiam reikalui naudojant skylę plytelėje, plytelės storis padėjo išvengti neatsargaus grąžto pakreipimo ir naujos skylės kraštų nutrupėjimo. 

Gręžiant tokiais būdais būtina naudoti vandenį nuo pat pradžių. Vanduo šiek tiek sumažina trintį ir aušina grąžtą. Užkaitinus darbinę grąžto dalį ji apsilydo ir gręžimas tampa nebeefektyvus. Tam galima naudoti vandens srovę iš žarnos arba plastikinį butelį su kamštyje pradurta skyle.

Leave a Comment