Vielinis kamuolys

Vielos kamuolysProduktas: 50 cm skersmens vielos karkasas

Kaina: ~3 svarai

Medžiagos: 14 m plastiku dengta viela

Laikas: nėra (laisvalaikio projektas)

Sudėtingumas: vidutinis (rankiniai įrankiai)

Paskirtis: apskritas topiary karkasas vijokliniams augalams. Dekoratyviniam augalų formavimui.

Pradžiai – kam to reikia?

Na, tai tikrai nėra būtinas elementas namuose ir buities niekaip nepalengvins. Labiau tikėtina, jog atvirkščiai. Bet, jei vaizduotė nevaržo, rasite vienokį ar kitokį pritaikymą.

Žmonės panšius vielos rutulius naudoja savadarbiams šviestuvų gaubtams gaminti; vielinį karkasą apveja LED lempučių girliandomis sodui papuošti; tokie griaučiai gali būti apvejami cinkuota viela ir tapti vieline skulptūra; ir pan.

Nė viena iš minėtų galimybių manes nedomina. Vielinės konstrukcijos taip pat naudojamos dekoratyviniam augalų formavimui ir būtent tai mane privedė iki šio gaublio gamybos.

Gilias tradicijas turintis dekoratyvinis augalų formavimo menas angliškai vadinamas ‘topiary’. Nesu tikras kaip tai taisyklingai vadinama šiuo metu, bet teko sutikti terminus ‘topiarinis augalų formavimas’ ir ‘topiaras’. Bet terminai neatrodo prigiję.

Minėtas augalų formavimas yra plati atskira tema ir čia paminėsiu tik tiek, kad įvairūs karkasai naudojami palengvinti augalų formavimą suteikiant jiems labai taisyklingas ar meniškas formas. Karkasas gali būti naudojamas kaip šablonas genėjimui (tradiciškai) arba prikemšamas samanomis ir apsodinamas augalais.

Priežastys gamybai

Šiuo metu turbūt galima nusipirkti ar užsisakyti viską ko širdis geidžia, bet net jei turėčiau didesnius išteklius, vargu ar tai daryčiau turėdamas galimybę tai padaryti pigiau (ne tik finansiškai).

Žinoma, patikrinau kas prienama “online”. 30 cm skersmens skritulys (šiuo metu) man atsieitų apie 17 svarų be pristatymo. Jis būtų pagamintas iš storesnės vielos, sujungimai būtų sulituoti/suvirinti, skritulys būtų iš dviejų dalių ir apvilktas plonu vieliniu tinklu (vadinamu ‘chickenwire’).

Nė viena iš aukščiau minėtų gaminio savybių man nėra reikalinga. Be to, domina ‘pasidaryk pats’ projektas.

Gamybos procesas

Sferos dydžio pasirinkimas

Didesnė konstrukcija – didesnis efektas. Bet persistengus kunstrukcija bus per “skysta” net ir savo svoriui išlaikyti. Jau nekalbant ant jo augsiančius vijoklius (jei tokie bus auginami).

Reiktų pagalvoti ir apie planuojamą auginti augalą. Aš planuoju auginti gebenę. Nuo žemės iki aukščiausio taško trumpiausiu keliu aplink 50 cm skersmens apskritimą bus beveik 80 cm. Net jei mano gebenė turės 4-5 tokio ilgio šakas, rezultatas dar tikrai nebus įspūdingas ir teks gerokai palaukti kol viela pasislėps po lapija. Jau nekalbant apie lėčiau augančius ar mažesnius lapus turinčius augalus.

Viela

VielaMano vielos kamuolys pagamintas iš 3,3 mm (2,5 viela apvilkta plastiku) vielos, kurią užsisakiau internetu ir gavau sekančią dieną. 100 m ilgio vielos ritinys man kainavo 17 svarų be pristaymo mokesčio (tiek pat kiek kainuotų nusipirkti “gatavą”).

Ši viela naudojama įrengiant tinklines tvoras. Angliškai vadinama ‘fencing straining line wire’. Gali būti skirtingų storių ir, priklausomai nuo planuojamo gaminio, reiktų rinktis atitinkamai.

Negaliu patarti pasirenkant. Tai mano pirmas projektas. Užsisakiau kelių storių vielos, bet šiuo atveju karkasas skirtas augalams ir žalias vielos apvalkalas turėtų būti mažiau pastebimas. Iš kitos pusės žiūrint – finale karkasas turėtų nebesimatyti ir tai gali būti ne esminis reikalas.

Konstrukcija

Reikalingi bent trys vienodo skersmens žiedai konstrukcijos pagrindui pagaminti.

Du vertikalūs žiedai laikinai tvirtinami tarpusavyje viršutinėje ir apatinėje dalyse, statmenai vienas kitam.

Horizontalus žiedas maunamas ant vertikalių ir plonesnės vielos pagalba prie jų tvirtinamas plačiausioje vietoje.

Aukščiau ir žemiau pastarojo tvirtinamas pageidaujamas skaičius mažesnių žiedų, taip sukuriant sferą. Mano gaublys turi po tris mažesnius žiedus kiekviename pusrutulyje.

Vielos karkaso viršūnėMinimum 2 vertikalūs žiedai, bet naudojant lanksčią vielą, reiktų bent trijų. Sujungęs tris likau nepatenkintas sujungimu viršūnėje. Sutvirtinau juos ne viename taške, o prasilenkiant, sudarant nedidelį trikampį. Kartu padarant lyg nedidelį papildomą trikampį žiedą pačioje viršūnėje.

Taip atrodo daug geriau ir daugiau atskirų vielų augalams pritvirtinti. Bet taip deformavau vertikalius žiedus, kuriuos jau buvau pritvirtinęs prie horizontalaus. Ne didelė bėda, bet gaminant sekantį reiks pirma sutvirtinti viršūnę tinkamu būdu.

Sujungimai

Vielų tvirtinimasHorizontalūs žiedai prie vertikalių (ar atvirkščiai) tvirtinami plonesnės vielos pagalba. Internete žmonės vynioja ploną vielą aplink jungiamas vielas “belenkaip” kryžiuodami.

Man toks tvirtinimas netiko. Tvirtinau savaip ir tai lengviau matyti nuotraukoje nei nupasakoti.

Tokio dydžio kamuolio žiedų galai persidengia apie 10 cm. Jungiau juos tvirtinimo prie kitų vielų vietoje. Plius apvyniodamas glaudžiomis plonos vielos vijomis žiedo galus.

Visi vertikalių žiedų sujungimai – apatinėje dalyje. Pritvirtinus horizontalius žiedus sujungimas atrišamas ir galai atlenkiami i išorinę sferos pusę. Jie smeigiami į žemę ir gamybos procesas baigtas.

Bus daugiau.

Leave a Comment