Cydalima perspectalis

Cydalima perspectalis

Cydalima perspectalis

Cydalima perspectalis – lietuviško pavadinimo dar neturintis ir Lietuvos gyventojams dar gerai nežinomas drugys, kurio vikšrai minta buksmedžių (Buxus) lapais ir jauna žieve.

Pirmą kart su šiuo kenkėju susidūriau persikėlęs į Londoną, kur buksmedžiai auginami turbūt kas antrame sode, ir net nereikia būti sodininku, kad pastebėti vikšrų daromą žalą.

Drugys kilęs iš Azijos. 2006/7 metais pirmą kart užregistruotas Vokietijoje. Netrukus Olandijoje. Pradėjo plisti kitose Europos šalyse. 2011 metais pirmą kart užregistruotas Londone.

Cydalima perspectalisŠvelnus Londono klimatas palankus šiems drugiams daugintis ir per vegetacijos sezoną išsivysto trys kartos. Pažeidimai tokie masiški, kad apželdinimo įmonės vis dažniau keičia populiarius buksmedžius kitomis augalų rūšimis (bugieniais, ožekšniais, kukmedžiais ir pan.).

Pradžioje rašiau, kad drugys lietuviams dar nežinomas. Labai tikėtina, kad taps žinomas, mat jų plitimo praktiškai neįmanoma kontroliuoti, šylantis klimatas taps vis palankesnis. Be to, Rusijoje ir Šiaurės Kinijoje drugys aptinkamas vietovėse, kur žiemos temperatūra gali nukristi ir iki -30 laipsnių. Taigi, Lietuvos žiemos nebus kliūtis.

Čia vis plačiau naudojamos feromoninės drugių gaudyklės. Jos vilioja drugių patinus, kurie gaudyklėje žūva. Taip sutrikdomas dauginimosi ciklas. Lietuvoje tai dar nėra būtina, bet medelynai ir prekeiviai, įsivežantys augalus (ne tik buksmedžius) turėtų pradėti juos naudoti kaip prevencinę priemonę ir situacijai stebėti.

Čia nepurkšti insekticidais buksmedžiai nebegali sėkmingai augti. Gal drugys jau pastebėtas ir Lietuvoje?

Leave a Comment