Kurklys - Gryllotalpa gryllotalpa

Kurkliai (Gryllotalpa gryllotalpa)

Kurklys (<em>Gryllotalpa gryllotalpa</em>)

Apatinė paprastojo kurklio dalis.

Ir kaip jie gali kenkti bonsams? Mažai tikėtina, kad jie pakenks konteineriuose augantiems ir nuo  žemės pakeltiems augalams. Čia net nekalbu apie kambariuose auginamus. Bet atvirame grunte augantiems tikrai gali. Ir net labai gali jei nusprendėte pasidauginti augalų atvirame grunte (įkyrėjo pamėgę veigelių dauginimo lysvę). Neminėsiu jūsų daržovių lysvės netoliese. Įsisuka ir į ant žemės stovinčius vazonus su didesnėmis ir neapsaugotomis drenažo skylėmis.

Tiesa, būdamas tikrai nemažas savo dydžiu ir daroma žala jis nėra visiems žinomas. Tai visai suprantama jei retai „tepatės rankas“ darže.

Jei nesate pirmus metus bonsais besidomintis naujokas suprasite, kad gali tekti paauginti savo medžius atvirame grunte. Ir jei tai daug šaknų netekęs yamadori, nesinorėtų jų netekti dar daugiau.

Kurkliai – stambūs vabzdžiai, panašiai kaip ir kurmiai iškilnojantys jaunus, negiliai augančius augalus, nukertantys jų šaknis. Skirtingai nei sliekais ir kitais judančiais padarais mintantys (tuo pačiu ir kurkliais) kurmiai, kurkliai minta ir jaunomis augalų šaknimis. Tikra nelaimė daržovių ar dauginimo lysvėje.

Skirtingai nei grambuoliai, kurkliai yra nevisiškos metamorfozės vabzdžiai. Tai reiškia, kad jauni kurkliukai savo sandara yra panašūs į suaugėlius. Tuo tarpu grambuolių lervos keletą metų gyvena žemėje ir neprimena suaugėlių. Tai tos stambios gelsvos lervos („kirmėlės“), kurias randate daržo žemėje ar vejoje. Kai kurie klaidingai galvoja, kad tai kurklių palikuonys.

Paneigiant ne per seniausiai viename iš žinomų žurnalų paskelbtą teiginį, jog kurklių neveikia insekticidai, galiu pasakyti, kad nuotarukoje matomas, rankose laikomas kurklys yra paveiktas visiems prieinamos chemijos kurkliams naikinti granulių pavidalu. Jis gerokai nejudrus, bet dar gyvas. To paties preparato paveikti, buvo surinkti dešimtys įvairių dydžių kurklių iš šiltnamio. Jie paprasčiausiai išlindę į paviršių žūva. Tereikia rinkt ir džiaugtis laimikiu.

Yra nemažai liaudyje paplitusių kovos su kurkliais būdų, tik kai kurios iš jų prasilenkia su sveiku protu. Noras bet kokiomis priemonėmis visiškai išnaikinti vieną ar kitą rūšį mažų mažiausiai kvailas. Šiuo metu galima įsigyti keletą priemonių skirtų panašių vabzdžių populiacijų kontrolei. Pvz. Medvetoks, Diakil ir pan.

Parduotuvėse galima rasti apie 15 lt. kainuojančių miltelių (supakuoti plastiko kibirėliuose po 500 g.), skirtų kovai su kurkliais ir grambuolių lervomis. Ant pakuotės rašoma, kad šis preparatas tinkamas naudoti, jei nenorite naudoti sintetinių insekticidų t.y. šiltnamiuose ir daržuose. Net rašoma apie jo naudą augalams, bet supraskit, kad tai ne trąšos, o insekticidas. Pažeidžia išorinius vabzdžių audinius ir juos išdžiovina. Sudėtis: diatominė žemė ir aliejai. Diatominė žemė (diatomitas) yra natūralus sorbentas. Jis nesusijęs su konkrečios naikinamos rūšies individų mityba ar veikla ir nors nėra toksiškas, savo dehidracinėmis savybėmis veiks kur kas daugiau organizmų nei nupiešta etiketėje.

Laikinai apsaugoti daigams, kol paaugs, gali būti naudojamos apie 15 cm. pločio juostos (žiedai) iš plastikinių butelių ar pan. Žiedai iš anksto perkerpami, kad vėliau juos galima būtų išimti (įsitvirtinę augalai dažniausiai pastebimai nenukenčia). Tokiu pat būdu galima aptverti ne kiekvieną augalą atskirai, o didesnį plotą, kuriame bus auginamos kultūros. Žinoma, tokiame plote neturi būti kurklių, nes turėsite ne apsaugą nuo kurklių, o kurklių aptvarą. Jei vienas kitas augalas su visu vazonu įkasamas į žemę, o vazono kraštai yra bent porą cm. aukščiau žemės paviršiaus, tokių augalų šie „kenkėjai“ paprastai nepažeidžia.

Apie jų egzistavimą galima spręsti iš vystančių jaunų augalų, kauburėlių žemės paviršiuje liekančių virš kurklių takų, piršto storio ertmių žemės paviršiuje. Ramiu oru, vakarais, galima girdėti ir šių vabzdžių „kurkimą“. Taip galima surasti ir sugauti vieną kitą suaugėlį tik, kad ne visi žino kaip kurklys atrodo ir pagal kokius požymius spręsti apie jo egzistavimą, tad sunku kalbėti ir apie paprastojo kurklio skleidžiamą garsą. Susidūrę su juo gal bus atidesni. Nors tai po žeme gyvenantis gyvis, didesnius atstumus ar susidūręs su kliūtimis kartais jis įveikia keliaudamas žemės paviršiumi.

Jei dar neturite šitų padarėlių – sėkmingai jų galite užsiveisti su atsivežtomis žemėmis, mėšlu arba suaugėliai gali paprasčiausiai atskristi.

Reikia paminėti, kad visi vabzdžiais mintantys padarai jums dideli pagalbininkai. Tiesa, jei nuodijate kurklius, niekas tikrai nežino kiek nuodijate ir visą kitą su jais susijusią gamtą.

Žemiau esančiame įraše galite girdėti kurklių patinų skleidžiamą garsą ramų vasaros vakarą. Nesunku taip nustatyti kurioje vietoje jie yra, tik ne taip lengva sugauti. Garso įrašas ištisinis, nemodifikuotas.

Kurklio landa

Nuotraukoje galima įžiūrėti po žeme einantį kurklio urvą bei landą šalia dauginamo damerio kaulenio (Cotoneaster dammeri)

Paprastasis kurklys (<em>Gryllotalpa gryllotalpa</em>)

Kurklys paveiktas insekticidais.

Kurklys (<em>Gryllotalpa gryllotalpa</em>)

Kurklys

Nuotraukos T.A.

Comments

 1. Erika

  Sveiki ar i manoma kurklius isnaikinti negesintomis kalkemis??

  1. Author
   Sodininkas

   Laba diena. Neesu girdėjęs apie tokį būdą. Nors ir plačiai naudojamos, negesintos kalkės (kalcio oksidas (CaO)) – pavojinga cheminė medžiaga (galvojant, jog niekada neesate su tuo susidūrę). Ši medžiaga reaguodama su vandeniu išskiria karštį, virsta į kalcio hidroksidą (gesintas kalkes (Ca(OH)2)). Patekus ant drėgnos odos, į akis ar įkvėpus gali sukelti sveikatos sutrikimus, kurių tikrai nenorite rizikuoti patirti jei vienintelė problema yra kurkliai. Būtų įdomu sužinoti rezultatus jei, vis tik, rįžtumėtės tai išbandyti.
   Kitas, mano manymu, svarbus dalykas – požiūris į problemą. Rašote, jog norite išnaikinti. Nemanau, jog tai pasiekiama, jei visos viltys dedamos į, šiuo atveju, negesintas kalkes. Ar bet kurį kitą preparatą. Priklausomai nuo daugybės aplinkybių, pesticidais galite tik kažkiek kontroliuoti populiacijos dydį (ir, tai turbūt liečia visus „kenkėjus“). Pasiekti pageidaujamo rezultato kartais prireiks komplekso priemonių (pvz. fizinės apsaugos t.y. barjerų, užtvarų ir pan.).

 2. Janina

  Sveiki, Medvedok nei kiek nepadeda (tik piniginei paplonėti). Pirkau ir dėsčiau kelis metus, bet jiems nė motais, niekada neradau nei vieno negyvo, nors vienu metu kokiuose 3-4 aruose sukaišiodavau 2-3 pakelius.

  1. Author
   Sodininkas

   Sveiki. Nenoriu tvirtinti ar neigti jūsų teiginio apie minėto preparato poveikį. Sunku objektyviai vertinti insekticido efektyvumą nekontroliuojamoje aplinkoje didesniame plote. Ypač kai kalba apie po žeme gyvenančius vabzdžius. Sode tiesiog per daug galimybių jiems likti nepastebėtiems net jei jie žūva išlindę į žemės paviršių. Kovą su šiais kenkėjais gali apsunkinti palankios jiems gyventi sąlygos aplink jūsų valdas. Priėjau išvadą, jog kai kurie preparatai veiksmingi, nes juos išbandžiau uždaroje patalpoje t.y. maždaug 15 kvadratinių metrų ploto šiltnamyje, turinčiame šiek tiek į žemę įleistus pamatus. Pamatai užtikrino, jog paveikti vabzdžiai nepaliks insekticidais paveiktos teritorijos, o nauji kenkėjai negalės į ją patekti. Prieš tai šiltnamyje nebuvo naudoti jokie kiti pesticidai. Žemės paviršius buvo švarus nuo piktžolių ar kitokių objektų, taigi buvo nesunku aptikti kurklių urvus bei net pačius mažiausius vabzdžius. Taip pat buvo labai maža tikimybė jog išlindusius vabzdžius sules paukščiai, suės varlės ar ežiai, kas labai tikėtina sode.

 3. milagainiai

  Kelis metus turejau bedos vis atsodinedama nugrauztus augalu daigus yra pirkti taip vadinamos rankoves tai juodos spalvos is politileno i kuri isodini daiga,bet man tai nepatiko nes paugus augalui iskyldavo problemu su laistymu ir per mazai vietos ypac pomidoru saknims dabar sugalvojau savo buda,tai tinkavimo darbams skirtas plastikinis tinkliukas sukarpai mazdaug 15,20 cm. justeles susuki reikiamo didzio tutele i ja isodini daigeli ar imeti seklyte tik reikia tuteles virsu palikti nors centimetra virs zemes kad neilistu joks vabalas.Digelis apsaugotas 100 procentu jokiu problemu su laistymu vanduo ir augalo saknys puikiausiai praeina pro esamas tinklelio skilutes.

 4. mama

  Na, pasiklausiau, bet man labai panašu į žiogų (?) čirpimą vakarais?..

  1. Author
   Sodininkas

   Tai tikrai ne žiogas (: nebūtų buvę reikalo įrašinėti. Garso įrašas būtų su vaizdo įrašu kartu. Vieta, kur buvo įrašinėjama, šiuo metu neturi augmenijos, nes buvo nupurkšta herbicidais. Vanduo išplovė paviršinį sluoksnį ir atsivėrė kurklių urvai.

 5. Author
  Sodininkas

  Retkarčiais sulaukiu klausimų kur galima įsigyti priemonių kovai su kurkliais. Šiandien teko lankytis Pramonės g. (Kaunas) senukų sodo skyriuje, kur galima įsigyti preparato „Medvetoks„. Kainos nepastebėjau.

 6. Irecina

  Gal ir juokingai nuskambės, bet savo darže, nenorėdama naudoti cheminių priemonių, kurklius naikinau aliejumi. Visai nebūtina tam pirkti naujo aliejaus, visai tiks ir panaudotas. Tereikia visai nedaug jo įpilti į urvelių landas, gausiai užlieti vandeniu ir stebėti, kaip jie paskubomi palieka savo požemių labirintus . Belieka surinkti.

 7. Rasa

  Gal kas zinote kur gauti preparato „Medvedka“?
  Kaip suprantu tik jis veiksmingai naikina kurklius.

 8. stanislava

  Ačiū, buvo įdomu susipažinti, pas mus jų dar nėra……….Šiauliai.

Leave a Comment