Uosių liga (sukėlėjas: Chalara fraxinea)

Chalara fraxinea

Chalara fraxinea pažeista šaka.

Jau daugiau nei dešimtmetį Europoje daug rūpesčių kelia uosius (Fraxinus) naikinantis grybas Chalara fraxinea. 2010 metų žurnalo ‘Mūsų girios’ 11 Nr. straipsnyje ‘Grybo Chalara fraxinea reikšmė uosių džiūties procese’ buvo rašoma: – „Regionuose, kuriuose uosiai dar nėra užsikrėtę (Didžioji Britanija, Airija), ligos invaziją būtų galima pristabdyti visiškai užkertant kelią uosio sodinukų importui.“. Tačiau praeitos savaitės televizijos žiniose nuskambėjo informacija, jog ir ten liga plinta, sunaikinta šimtas tūkstančių uosių siekiant sustabdyti ligos plitimą, o priemonių užkirsti kelią ligos plitimui imtasi pavėluotai.

Didžiojoje Britanijoje pirmą kart šis patogeninis grybas aptiktas 2012 metų vasario mėnesį medelynuose, o importo draudimai pradėti taikyti šių metų spalio pabaigoje, aptikus infekuotus egzempliorius miškuose.

Taip pat š.m. spalio pabaigoje uždraustas uosių importas iš užkrėstų Europos šalių ir Airijoje, kur spalio 12 d. užregistruotas pirmasis ligos atvejis.

Pasak BBC News, uosis yra trečias pagal gausumą Jungtinės Karalystės miškuose ir užima 129 tūkst. hektarų. Galimas minėtos ligos išplitimas lyginamas su XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje guobų maro (daniškos ligos) protrūkiu.

Tai Britų salyno šių dienų aktualijos, tačiau pirmieji ligos atvejai užregistruoti 1992 metais Lenkijoje. 1996-aisiai aptikta Lietuvoje (šiuo metu įgavusi chronišką pobūdį), taip pat Latvijoje bei Estijoje. 2008 grybo pažeisti uosiai jau buvo aptinkami ir Skandinavijoje, Čekijoje, Slovėnijoje, Vokietijoje, Austrijoje ir Šveicarijoje. Šiemet liga pasiekė Belgiją, Prancūziją, Vengriją, Italiją, Olandiją, Rumuniją, Rusiją, Britaniją ir Airiją.

Pirmą kart sukėlėjas buvo apibūdintas 2006 m. Lenkijoje, kaip nauja mokslui grybo rūšis Chalara fraxinea Kowalski (Kowalski, 2006). Pradžioje (2009) buvo manyta, jog tai nuo XIX a. vidurio mokslininkams žinomo grybas (Hymenoscyphus albidus (Roberge ex Desm.) W. Phillips), artimai giminingas tikrajam ligos kaltininkui, tačiau niekuo dėtas šiuo klausimu.

Tikrasis sukėlėjas buvo išaiškintas 2010 metais, kada atlikus išsamius molekulinius tyrimus paaiškėjo, jog H. albidus yra nepatogeniškas, o H. pseudoalbidus yra tikroji C. fraxinea teleomorfa (lytinė stadija), dar 2008 metais atlikus patogeniškumo tyrimus įvardinta kaip patogeniškiausia nekrozes sukelianti grybų rūšis.

Pažeidžiamiausios uosių rūšys: paprastasis uosis (Fraxinus exelcior) ir jo kultivarai, siauralapis uosis (F. angustifolia). Dirbtinių apkrėtimų eksperimentais įrodyta, jog F. ornus ne tokia jautri kaip anksčiau minėtos uosių rūšys. Estijoje atlikti tyrimai parodė, jog kelios Šiaurės Amerikos rūšys taip pat pažeidžiamos. Ypač F. nigra ir šiek tiek mažiau F. pennsylvanica. F. americana ir Azijos F. mandschurica tyrimo metu buvo pažeistos minimaliai.

Leave a Comment