Rasos 2013 Nr.10 (378)

Rasos 2013 Nr.10 (378)

Rasos 2013 Nr.10 (378)‘Kas išpuošia gegužę?’ – Aprašomi pavasarį žydintys krūmai: amerikinė medlieva (Amelanchier lamarckii), dygialapė mahonija (Mahonia aquifolium), raudonžiedis serbentas (Ribes sanguineum), geltonžiedė sedula (Cornus mas), veigelės (Weigela Thunb.), bereinučiai 0(Pieris), japoninė kerija (Kerria japonica), stambiažiedė egzochorda (Exochorda racemosa (Lindl.) Rehd), kanadinis cercis (Cercis canadensis L.) ir triskiautis migdolas (Prunus triloba).

‘Į sodą – vasaroti!’ – Įspūdžiai iš balandį vykusios parodos RESTA. Patarimais apie sodo elementus, baldus, akcentus, dekorą ir medžiagų derinimą dalijasi „Viržių“ medelyno savininkai.

‘Be žydėjimo – liūdna’ – Apžvelgiamos penkios sodo augalų kompozicijos. Augalai komponuojami tiek bendruose, tiek ir atskiruose konteineriuose. Aptariami šias konkrečias kompozicijas sudarančių augalų poreikiai, dermė, auginimas.

‘Sinavadai – lyg paukščiai skrajūnai’ – Sinavadų (Aquilegia) genties atstovų paplitimas, veislių įvairovė, derinimas su kitais augalais, patarimai augintojams.

‘Menas iš… makulatūros’ – Keletas floristinių kompozicijų fantazijai paskatinti. Joms kurti tereikia keleto žiedų ir balto popieriaus.

‘Lietuviškų bonsų augintojas’ – Balandį Šiaulių Medelyno progimnazijoje vykusios šios mokyklos geografijos mokytojo Arvydo Jasaičio mini bonsų medelių parodos „Laukimas“ fragmentai. Beveik šešias dešimtis medelių, jau kelioliką metų, iš sėklų auginantis mokytojas dalijasi patyrimais. Taip pat aprašomi kai kurie bonsai medelių istorijos faktai.

‘Žavėtis sunku, bet verta’ – Apie medicinines dėles. Marijampolės rajone įsikūrusio biofabriko (užsiimančio dėlių veisimu, auginimu bei gydymu dėlėmis) savininkė pasakoja apie gydymo dėlėmis istoriją, gydomasias dėlių išskiriamų medžiagų savybes, jomis gydomas ligas ir pan.

‘Koks pavasario skonis?’ – Koldūnai su dilgėlėmis; blynai su dilgėlėmis ir svogūnų laiškais; salotos su ridikėliais ir špinatais; šalta ridikėlių sriuba su graikiniais riešutais; špinatų ir lašišų užkandėlė; daugiaryžis su briedžiukais ir dilgėlėmis; sumuštiniai su dilgėlėmis ir mėlynuoju sūriu.

‘Laukiame uogų, sulaukiame ligų?’ – Kaulavaisius ir uogakrūmius puolančios ligos: kaulavaisinių moniliozė (Monilinia laxa, M. fructigena), pilkasis puvinys (Botrytis cinerea), serbentų deguliai (Pseudopeziza ribis), serbentų tamsioji miltligė (Sphaerotheca mors-uvae), persikų ir abrikosų tafrinozė (Taphrina deformans (Berk.).

‘Remontantinės braškės ir balkonuose’ – Gana išsamiai išdėstyti priežiūros pagrindai norintiems auginti remontantines braškes konteineriuose. Konteinerių parinkimas, tinkamų substratų ruošimas, laistymas ir tręšimas, apsauga žiemą ir pan.

‘Lauk iš kiemo!’ – Nedidelis straipsniukas su patarimais kovojantiems su šliužais ir sraigėmis.

‘Madingiausia salota: rukola’ – Šiek tiek apie sėjamosios gražgarstės (Eruca sativa Lam.) auginimą lauke ir šiltnamyje.

‘Su porais neskubėkime’ – Kaip sodinti ir prižiūrėti porų daigus, kad vėliau šios daržovės nenuviltų. Kartu receptas: sodininko užtepėlė „Sveikata“.

‘Sodiname magnoliją’ – Glaustai, ketinantiems sodinti magnolijas. Atstumai, ruošiamų duobių dydžiai ir substratai, tinkamas sodinimo laikas, daromos klaidos.

‘Piktžolių anatomija’ – Į klausimus apie piktžoles, jų kontrolę sode ir darže atsako Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų instituto direktorė doc. dr. Darija Jodaugienė.

‘Virusai – lauk’ – labai trumpai apie pavasarį svogūninius augalus puolančius virusus ir kovą su jais.

‘Ąžuolai – išdidieji girių filosofai’ – Kaip visada, ne paprastai, Alfonsas Kazitėnas apie Lietuvos ąžuolus (Quercus robur).

Leave a Comment