Sodo spalvos 2013 Nr.06 (198)

Sodo spalvos 2013 Nr.06 (198)

Sodo spalvos 2013 Nr.06 (198)‘Naujienos. Įvykiai. Įdomybės.’ – Šimtmečio augalo rinkimai šių metų Čelsio gėlių parodoje. Dešimties nominantų (dešimtmečio augalų) nuotraukos. Taip pat neįprasta japonų dizainerių sukurta vaza ir naujausios rožių veislės.

‘Konkursas MANO SODYBA’ – 2012-2013 metų konkurso nugalėtojai ir trumpai apie apdovanojimus Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose.

‘Gėlės išleistuvėms: vizijos ir tikrovė’ – Patarimais ir idėjomis apie išleistuvių progai tinkančias gėles, puokštes ir aksesuarus dalijasi floristai Marijus Gvildys ir Natalija Učvatova.

‘Tarp žemės ir vandens’ – Dekoratyvinių vandens telkinių pakrančių apželdinimo klausimas. Apie tvenkinio zonas, kai kurias taisykles ir helofitus. T.y. priekrantės augalus. Vardijami kai kurie šiam tikslui tinkantys augalai, minimos jų dekoratyviosios savybės, patariama kaip juos sodinti.

‘Šlaitai traukia akį’ – Kaip „problematišką“, nelygų sklypą ar šlaitą paversti žaviu ir jaukiu kampeliu priverčiant tokio reljefo „trūkumus“ dirbti mūsų naudai. Trumpai apie šlaito apželdinimui tinkančius augalus.

‘Našlaičių sutartys su skambančia mada’ – Į metų tendencijas įsiliejančios našlaitės. Trumpai aprašomos ne tik darželinės našlaitės (Viola x wittrockiana), bet ir tiesiaragės našlaitės (V. cornuta), kvapioji našlaitė (V. odorata) ir V. hederacea.

‘Laukiniai bijūnai’ – Kęstutis Vyšniauskas pasakoja apie laukinių bijūnų paplitimą gamtoje, jų sistematiką, aprašo įdomesnes augyno kolekcijos rūšis. Pastarosios: kaukazinis bijūnas (Paeonia caucasica), Steveno bijūnas (P. steveniana), daūrinis bijūnas (P. daurica subsp. daurica, sin. P. taurica), vičo bijūnas (P. veitchii var. woodwardi), sibirinis bijūnas (P. anomala), tarpinis bijūnas (P. hybrida), siauralapis bijūnas (P. tenuifolia), paprastasis bijūnas (P. peregrina), bukalapis bijūnas (P.obovata), puikusis bijūnas (P. lactiflora). Šiek tiek apie laukinių bijūnų auginimą ir dauginimą bei augyne atrinktus sėjinukus.

‘Birželio vakaro kvapai. Vakarutės’ – Kaip ir skelbia pavadinimas, čia apie vakarutes (Hesperis). Dvejuose puslapiuose aprašoma gentis, rekomendacijos norintiems auginti. Trumpai apie kvapiąją vakarutę (H. matronalis) ir naudojimą liaudies medicinoje.

‘Baltagalvių burtai’ – Baltagalvių (Leucanthemum) rūšys, klasikinės veislės, naujos spalvos, gėlininko patarimai augintojams.

‘Begonijų linijos, apskritimai ir raštai’ – Metų temos straipsnyje visadžydžių ir gumbinių begonijų sodinimas, žydėjimas, priežiūra.

‘Spalvingi svečiai iš atogrąžų’ – Keturiuose puslapiuose aprašomi marantinių (Marantaceae) šeimos kalatėjos (Calathea), marantos (Maranta) ir Ctenanthe genčių atstovai auginami patalpose. Apie šiems augalams būtinas sąlygas ir priežiūrą.

‘Plaštakinių klevų spalvos’ – Aprašomos 10 plaštakinių klevų (Acer palmatum) veislių. Didžioji dalis raudonlapiai.

‘Kladrasčio žiedų kaskados’ – Dr. Valerija Baronienė (Dubravos arboretumas) aprašo geltonąjį kladrastį (Cladrastis lutea (Michx. f.) K. Koch). Apie šiuos medžius gamtoje ir želdynuose, problematišką dauginimą ir nesudėtingą auginimą.

‘Birželis’ – apie kenkėjus (šliužai, skruzdėlės, kurmiai, uodai ir kt.) sode ir kovą su jais, diemedį (Artemisia abrotanum), spygliučių dauginimą auginiais, pomidorų, rožių priežiūrą ir pan.

‘Apsinuodijimas gamtoje – kančia virtęs malonumas’ – Apsinuodijimas maistu, grybais, augalais ir cheminėmis medžiagomis. Simptomai, pirmoji pagalba ir kaip to išvengti. Toksikologės atsakymai.

‘Probiotikų revoliucijos era’ – Aplinkos apsaugos vadybos ir audito instituto direktorius pasakoja apie probiotikus, jų atsiradimo priežastis, naudojimą pasaulyje ir Lietuvoje, ateities prognozės.

‘Persikai, abrikosai, nektarinai… Kuriuos auginti?’Sodaitytės medelyno savininkė, Danutė Manarkienė, aptaria pavadinime minėtų kaulavaisių privalumus ir trūkumus, auginimo ypatybes, genėjimą, atsako į kai kuriuos klausimus.

‘Žalingiausios persikų ir abrikosų ligos bei kenkėjai’ – Dr. Alma Valiuškaitė (LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas) apžvelgia persikus, abrikosus bei kitus kaulavaisius kamuojančias ligas. Ligų ir kenkėjų pažeidimų simptomai, palankios joms plisti sąlygos, kovos priemonės. Minimi negalavimai ir kenkėjai: persikų miltligė, abrikosų miltligė, kaulavaisių bakterinis vėžys, citosporozė, slyvinis vaisėdis, šratligė, rauplės, lapų tafrinozė, kaulavaisių moniliozė, rudasis vaisių puvinys, lapsukiai, amarai.

‘Vyšnias, trešnes, abrikosus ir miško medžius apniko bakterijos. Privalome jas įveikti’ – Draugijos „Žaliuojanti Vilnija“ pirmininkas, doc. dr. Evaldas Vylius Navys, apie 2010-2012 metais Vyšniūnuose vykdytą eksperimentą, antibiotikais gydant žūstančias vyšnias. Galimas straipsnyje minimų problemų kaltininkas – bakterijos Pseudomonas syringae. Dar šis tas (ir visai nieko naujo) apie valdžios institucijas.

‘Įkyrios daržo piktžolės. Kaip nuo jų apsisaugoti?’ – Šiame straipsnyje aptariamos keturios: daržinė žliūgė (Stelaria media), garšva (Aegopodium podogaria L.), smulkiažiedė galinsoga (Galinsoga parviflora Cav.) ir dirvinis asiūklis (Eguisetum arvense). Rasite net ir vieną receptuką sumuštiniams tepti.

‘Nepasiklysti špinatų džiunglėse…’ – Daržinis špinatas (Spinacia oleracea L.) ir kiti „špinatai“. Tiksliau, visokiais špinatais vadinami augalai. T.y. vijoklinis špinatas (Basella alba), zelandinis špinokas (Tetragonia tetragonioides), gausialapė balanda (Chenopodium foliosum). Maistinės savybės, auginimas, kiti faktai.

‘Paslaptingoji gamtos galia. Sukatžolė’ – Rubrika „Palikimas“. Habil. dr. Eugenijos Šimkūnaitės straipsnis apie paprastąją sukatžolę (Leonurus cardiaca L.).

‘Gundantys vasaros kvapai. Kepame virš žarijų’ – Apie kepsnines. Mobilios ir stacionarios kepsninės privalumai bei trūkumai, stacionarios kepsninės mūrijimo instrukcijos. Apžvelgiamos kelių tipų kepsninės, du receptai (laužo dūmais kvepianti sriuba ir kiaulienos kepsnys su rozmarinais).

‘Ieškau sodo baldų…’ – Pasirinkimas, parinkimas, medžiagos.

‘Skaitytojų klubas’ – Žydintys difenbachija ir zamiokulkas, kobėjų arka, mamiliarijos (Mammillaria) žydėjimas ir dauginimas, tulpių priežiūra.

‘Paštas’ – Lelijiniai lapgraužiai, šliaužiančio kadagio sodinimas, didelio ploto apželdinimas samanomis, rožių bėdos, dygliavaisis virkštenis (Echinocystis lobata), forsitijos problemos, frezijų auginimas, cimbidžių (Cymbidium) priežiūra, karkvabalių lervos sode, nepražystanti sakūra ir pan.

Leave a Comment