Žurnalo "Sodo spalvos" viršelis

Sodo spalvos 2014 Nr.4 (208)

Žurnalo "Sodo spalvos" viršelisNaujienos. Įvykiai. Įdomybės. Trumpai apie Prancūzijoje, Nanto mieste, vyksiantį tarptautinį gėlių festivalį, pirmąjį pilnavidurį ciklameną (Cyclamen), juvelyrinius dirbinius su dirbtinės vejos gabaliukais, bičių trūkumą Europoje, rytinę aguoną (Papaver orientale) ‘Plum Pudding’.

Metų tema – vienmečių spindesys. Dėmesio centre pajūrinė lobuliarija (Lobularia maritima) ir populiaresnės jos veislės. Šių nereiklių vienmečių auginimas, sėja ir dauginimas vegetatyviniu būdu.

Tikriems estetams: rožių vaivorykštės. Ne tiek apie rožes, kiek apie arkų įrengimą bei jų konstrukcijų medžiagas. Patarimai ir idėjos, padėsiantys patiems susimeistrauti apželdinimui skirtą arką. Šiek tiek apie laipiojančių rožių priežiūrą žiemą.

Legalus grafitis. Tai apie gyvasienes, seniau vadintas špaleriais. Šiek tiek apie šių žodžių kilmę bei reikšmes, plokštuminių lajų tipus. Straipsnyje dėmesys sutelkiamas į vaismedžių formavimą prie pastatų sienų ir tvorų. Taip pat rašoma apie teisingą genėjimą ir medelio parinkimą. Akcentuojami šiam tikslui tinkami obelų ir kriaušių poskiepiai. Minimi: vyšnios, slyvos, persikai, abrikosai, vynmedžiai, rojaus obelaitės (Malus baccata, M. floribunda, M. pumila, M. purpurea), liepos (Tilia), forsitijos (Forsythia), putinai (Viburnum), hamameliai (Hamamelis), ginkmedžiai (Ginkgo biloba), raudonvaisė dyglainė (Pyracantha coccinea). Rasite aprašymą kaip suformuoti palmetę.

Renkamės šiltnamį. Statyti ar nestatyti? Kaip parinkti vietą, stilių ir formą. Skirtingų konstrukcijų medžiagų privalumai bei trūkumai. Trumpai apie būtinas ir nebūtinas priemones.
Konkursas Mano Sodyba. Onutės Montvilienės sodyba Alytaus rajono Lelionių kaime.

Velykos: nuo natūralumo iki neoninių atšvaitų. Šių metų velykinės floristinės improvizacijos: neoninė geltona, ryški mėlyna ir violetinė. Skyrelyje „Pasidaryk pats“ linksmos margučių vazelės.

Mandevilų (Mandevilla) žiedų karnavalas. Šių kambarinių vijoklinių augalų vardo detektyvas, auginimas ir priežiūra žingsnis po žingsnio.

Nemadingieji echinopsiai (Echinopsis). Tai kaktusai, kuriuos žino visi be išimties. Ko jiems iš tikrųjų reikia, žydėjimas. Apie šių ežių hibridus ir veisles.

Turintiems kantrybės: tulpės iš sėklų. Smulkias rūšines tulpes galima dauginti sėklomis. Straipsnyje apie sėklų rinkimo laiką, sėją lysvėse ir dėžutėse, daigų priežiūrą. Minimos rūšys: vėlyvoji tulpė (Tulipa tarda), mažoji tulpė (T. humilis), girinė tulpė (T. sylvestris).

Bijūnas – gražuolis iš Kinijos. Trumpai apie bijūnų (Paeonia) auginimą Lietuvoje. Glaustai aprašomi: vaistinis bijūnas (P. officinalis), puikusis bijūnas (P. lactiflora), siauralapis bijūnas (P. tenuifolia), Itoh tarpsekciniai hibridiniai bijūnai bei krūminis bijūnas (P. suffruticosa). Autorė dalijasi patirtimi apie šių augalų auginimą, priežiūrą, prekiavimo jais niuansus.

Kas pirma – kvapas ar žiedų grožis? Apie alyvas (Syringa). Kvapas, žydėjimo laikas, pakartotinai žydinčios alyvos, selekcija, naujųjų veislių savybės.

…Ir kad žydėtų visą laiką. Dar kartą apie krūmines sidabražoles (Potentilla fruticosa). Nors tai ir labai nelepūs augalai, kai kurie pastebėjimai padės jei jūsų auginama sidabražolė žydi menkiau nei turėtų.

Visžaliai augalai ir jų pavasarinės problemos. Lapuočiai. Kaip juos prižiūrėti, kad mažiau nukentėtų nuo nepalankių sąlygų. Aprašomi rododendrai (Rhododendron), erikinių šeimos atstovai (balžuva (Andromeda L.), erika (Erica L.), šilinis viržis (Calluna vulgaris L.), varnauogė (Empetrum L.), bruknuolė (Gaultheria L.), bereinutis (Pieris D. Don), leukotoja (Leucothoe D. Don) ir grėsvis (Kalmia L.)), gebenė lipikė (Hedera helix L.), buksmedis (Buxus L.), vijoklinis ožekšnis (Euonymus fortunei Hand.-Mazz), mažoji žiemė (Vinca minor L.), dygioji mahonija (Mahonia aquifolium Nutt.) ir trumpai kiti, lepesni, visžaliai lapuočiai.

Mėnesio darbai. Balandis. Apie sodo tręšimą, stambiauoges spanguoles, slyvų, trešnių bei kitų kaulavaisinių, sodinių šilauogių, taip pat dekoratyvinių spygliuočių ir lapuočių sodinimą. Ką sėjame pražydus šalpusniui. Braškyno tvarkymas; buksmedžių gyvatvorė; greta salotų – ridikėliai; vaismedžių skiepijimas; sėklavaisinių ir kaulavaisinių augalų purškimas; žirnių ir pupų, kitų daržovių sėja; bulvių daiginimas; svogūninių gėlių ir vejos priežiūra ir pan.

Kompostas per 1 mėnesį, dėžė – per vieną dieną. Skamba gal patraukliai, bet šis būdas ne tinginiams. Rasite ir aiškią, aiškiai aprašytą schemą kaip pasigaminti medinę komposto dėžę.

Šluotelinės hortenzijos genėjimas. Kaip teisingai genėti Hydrangea paniculata, kad krūmai atrodytų tvarkingai ir gausiau žydėtų. Patarimai žingsnis po žingsnio.

Nupirk man gerą kastuvą. Reklaminis straipsnis apie vienos įmonės pristatomą kastuvo modelį.

Tai ko labiausiai laukiame. Krapai, builiai ir daugiaskilčiai svogūnai. Jų auginimas, naudingosios maistinės savybės ir vartojimas maistui.

Pomidorai nuo medžio. Ne, tai ne apie stambiavaisę basoviją (Cyphomandra betacea). Apie tikrus pomidorus, auginamus specialiu haiponikos (angl. hyponica) būdu, užaugančius iki rekordinių dydžių, duodančius rekordinius derlius. Įdomybė neprieinama kiekvienam.

10 sodininko klaidų. Viską pasako pavadinimas.

Leave a Comment