Svajonių sodai 2012 Nr.20

Įrašo trukmė: 43:24

Antroji laida. Svečiuose pas žinomą humoristą, Kauno miesto savivaldybės narį, Artūrą Orlauską ir jo žmoną Editą. Šeimininkų sodininkystės problemas padeda spręsti Garliavos medelyno specialistai Jolita Sabaliauskienė ir Artūras Čerkauskas, ankstesnėje laidoje pradėję įrenginėti netradicinį alpinariumą, skirtą aukštai mūro sienai paslėpti. Pamatysite kaip derinami spygliuočiai, lapuočiai ir akmenys bei naudingi patarimai kaip tokią aplinką susikurti pačiam.

Alpinariumo įrengimas prasideda vietos matavimu, ribų žymėjimu, velėnos šalinimu ir pagrindo lyginimu. Laidos konsultantas pasakoja kaip montuojami ir įrengiami plastikiniai vejos atitvarai ateityje neleisiantys žolei plisti į alpinariumą ir padarys vejos pjovimą paprastesniu.

Toliau seka dešimtmečių kalninių pušų (Pinus mugo ‘Gnom’) ir didelių uolinių kadagių (Juniperus scopulorum ‘Skyrocket’ (?)) sodinimas. Specialistai aiškina kaip tinkamai paruošti duobes tokių augalų sodinimui, kaip ruošiamas substratas, kokiame gylyje sodinti, kad išvengti užmirkimo molinguose dirvožemiuose. Be to, patarimai naujos statybos namų savininkams norint išvengti bereikalingų papildomų rūpesčių bei išlaidų ateityje.

Patiesus agrodangą sodinami mažesnieji augalai: margalapiai tunbergo raugerškiai (Berberis thunbergii), veigelės (Weigela). Pasakojama kaip juos prižiūrėti tokio tipo alpinariume, komponuojami iš Indijos atvežti akmenys, padarius skyles agrodangoje sodinami mažiausi ir žemiausi pirmo plano augalai. Tai šliaužiančios pušys, siauralapės vikšruolės (Sisyrinchium angustifolium) (tv įraše vadinamos siauralapės mėlynžiedės vardu), šilokai (Sedum), šliaužiančiosios vaisginos (Ajuga reptans).

Keletas minučių skiriama ir ankstesnėje laidoje rodytam paprastajam kadagiui (Juniperus communis), kurio aukščiausi kamienai buvo išpjauti ir lajoje žioji skylė, atverdama viduje esančias išplikusias šakas. Kadangi vien genėjimu sutvarkyti augalą užtruktų labai ilgai, nutolusioms šakoms sutraukti naudojamos guminės membranos.

Baigiamasis alpinariumo įrengimo štrichas, agrodangos dengimas balta marmuro skalda ir instrukcijos kaip ją, bei augalus, prižiūrėti mėtų bėgyje.

Modernus alpinariumas Orlauskų kieme

Įrašo fragmentas

Comments

 1. vika

  Fantastika, nuostabu. Mes norime sodinti kadagius, tokius pacius kaip pas Orlauska. Mums Ju daug reiks mazdaug apie 20 vnt. Bet yra bet………
  Jus niekada nekalbate apie pilamus kompostus panoseje,kada vasara neimanoma atidaryti langu del blogo kvapo ir del burio musyciu.Kaimynui buvo sakyta, bet jis sako kur noriu ten pilu, ka noriu ta darau. Is pietines puses pasodino graikmedzius, aukstauges vysnias ir
  slyvas, negana to per sprindi nuo medines tvoros pasodino tuju gyvatvore. Zodziu turime baisu kaimyna, mes budami ramaus budo, nesugebame kovoti su juo . Jei bandai pasakyti, kad to bjaurasties nedarytu, nes apskusiu savivaldybei, tai jis nepatingejo apeiti dvieju kaimynu sklypus ir nupurske vysnia nuodais skirtais naikinti zolems ir pagrasino nupursti visa soda. Ar nevertetu Jusu laidoje pakalbeti ir apie kompostu ir medziu atstumus nuo tvoru ir gyvenamu namu. Jusu laidoje dalyvauja nuostabus specialistai, ir docentai is A.Stulginskio universiteto, jie nuostabus ir labai idomus profesionalai, tai sia problema kaip sresti tai jau tikrai zino. Daugelis tikrai butu dekingi isgirde, kaip apsiginti nuo piktybisku kaimynu.
  Pagarbiai. Jusu laidos didele gerbeja.

 2. Author
  Sodininkas

  Parašiau Garliavos medelynui. Medelyno vadovė labai operatyviai pateikė augalo aprašymą. Cituoju: ‘Tai yra daugiametė gėlė,kurios lotyniškas pavadinimas yra Sisyrinchium
  angustifolium. Lietuviškai būtų Siauralapė vikšruolė. Nedidelis,15-20 cm
  augaliukas,tamsiai žaliais siaurais lapeliais. Žiedeliai
  mėlyni, smulkūs,žydi gegužės-birželio men. Dažnai patys pasisėja iš
  sėklų. Dažniausiai dauginamas kero dalijimu.
  Mielai kviečiame jį įsigyti pas mus.’
  Aprašyme pataisysiu augalo pavadinimą.
  Medelyno informacija: http://medelynai.lt/blog/visos-imones/garliavos-medelynas/

 3. Author
  Sodininkas

  Sveiki, bandžiau ir aš ieškoti to augalo, bet taip ir nepavyko surasti. Pabandysiu užklausti Garliavos medelyno, gal suteiks daugiau informacijos.

 4. kristina

  Laba diena,
  maciau laida ir labai patiko tas augalelis kury pavadino SIAURALAPE MELYNZIEDE. (<>)
  Gal galima patikslinti pavadinima, nes nerandu tokio augalo.

Leave a Comment